Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości powstała w 2019 r. Jej głównym zadaniem miało być wzmacnianie kompetencji i konkurencyjności firm, prowadzących działalność na terenie Polski. Chodziło o transformację w kierunku tzw. Przemysłu 4.0.
O przygotowaniu do likwidacji FPPP poinformowała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
"Wreszcie mamy zmianę w ustawie o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Dzięki temu mogłam odwołać zarząd. FPPP powstała w 2019r., zużyła od tego czasu ponad 60 mln zł na pseudowsparcie dla przedsiębiorców. Nowy zarząd dostaje jasną wytyczną: przygotować Fundację do zamknięcia. Takich kompletnie zbędnych bytów namnożyło się strasznie w ostatnich latach - nie wolno się do nich przyzwyczajać - trzeba je zamykać" - napisała minister.
Wreszcie mamy zmianę w ustawie o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Dzięki temu mogłam odwołać zarząd. FPPP powstała w 2019r., zużyła od tego czasu ponad 60 mln zł na pseudowsparcie dla przedsiębiorców. Nowy zarząd dostaje jasną wytyczną: przygotować Fundację do…
— Katarzyna Pełczyńska (@Kpelczynska) June 11, 2024
Departament Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich w uzasadnieniu informuje m.in. o negatywnej ocenie efektów działań FPPP.
"Postawiony przed Fundację cel jakim było działanie na rzecz dostosowania polskiej gospodarki do wyzwań wynikających z czwartej rewolucji przemysłowej nie został zrealizowany. A elastyczność prawna i organizacyjna, która była wskazywana w uzasadnieniu do ustawy jako zaleta i mocna strona Fundacji, była wykorzystywana od początku do zatrudniania setek ekspertów i prowadzenia działań promocyjno-informacyjnych, wykorzystywanych także do celów politycznych" - czytamy w uzasadnieniu.
Jednym z przykładów miała być organizacja Kongresu Przyszłości w Radomiu.
"Na przykład na potrzeby organizacji Kongresu Przyszłości w Radomiu wydano prawie milion złotych. Prokuratora Okręgowa w Radomiu nadzoruje śledztwo w sprawie wykorzystywania środków Fundacji na finansowanie kampanii politycznych, co mogło doprowadzić do wyrządzenia fundacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" - informuje departament.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/ii-kongres-radom-przyszlosci-cz2-zdjecia/92978
Kolejnym uzasadnieniem prowadzącym do likwidacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości jest także pokrywanie się zadań z kompetencjami innych instytucji, działających w systemie wsparcia przedsiębiorstw.
"Już na etapie tworzenia Fundacji były wyraźnie wskazane zadania, które są z powodzeniem realizowane przez podmioty o ugruntowanym doświadczeniu takie jak: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości czy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Część zadań FPPP, w zakresie sieciowania Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych jest realizowanych także przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii" - czytamy w komunikacie.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej nie zatwierdziło sprawozdania finansowego FPPP za 2023 r. Powodem miała być niegospodarność w wydatkowaniu środków publicznych, przyznanych w formie dotacji podmiotowej dla FPPP przy organizacji Kongresu Przyszłości w Radomiu. Pieniądze miały być niewłaściwie wydatkowane również w zakresie umów najmu pojazdów i nieruchomości oraz świadczeń pracowniczych, związanych z wypłatą wynagrodzeń i premii oraz podróżami służbowymi.
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma swoją siedzibę w Radomiu przy ul. Malczewskiego 24 w "Radom Office Park".
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/ii-kongres-radom-przyszlosci-sobota-zdjecia/92991