Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy to miejsce, które połączyło instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców i "zwykłych" ludzi o wielkim sercu. Obecnie, punkt pomocy został przekazany pod kierowanie Związkowi Harcerstwa Polskiego, z którym współpracują ściśle Caritas Diecezji Radomskiej i Polski Czerwony Krzyż (PCK). Wszystko przy wsparciu władz Radomia oraz samorządu województwa mazowieckiego.
Zaczęliśmy działać tak naprawdę na samym początku wojny z potrzeby serca. Zaczynaliśmy bardzo spontanicznie, udało się pomóc tysiącu osób w znalezieniu mieszkania, 20 tys. paczek z najpotrzebniejszymi rzeczami trafiło do tych, którzy tego potrzebowali, 70 transportów pojechało do Ukrainy. Podjęliśmy decyzje, że to Związek harcerstwa Polskiego dalej będzie prowadził Punkt Pomocy Ukrainie, oczywiście ze wsparciem tych wszystkich którzy tutaj stoją- mówił Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.
W budynku, w którym znajduję się punkt pomocy jest siedziba radomskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, a zgodę na użyczenie części pomieszczeń wyraził zarząd województwa mazowieckiego. - My tak naprawdę bardzo szybko podjęliśmy tę decyzję i przeanalizowaliśmy, że przestrzeń zrewitalizowanej Kamienicy Deskurów trzeba przywrócić do działalności kulturalnej. Mamy taką nieruchomość, która spełniała wymogi właśnie takiego punktu świadczącego usługi dla uchodźców i tak się stało. Jak długo będzie taka potrzeba, tak będziemy się starali to kontynuować - tłumaczył Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
https://www.cozadzien.pl/radom/razem-mozna-wiecej/85848
Począwszy od nauki języka polskiego, poprzez wypełnianie dokumentów, formalności związane z pracą, na opiece nad dziećmi skończywszy. Między innymi na taką pomoc mogą liczyć obywatele Ukrainy, którzy zgłoszą się tu po pomoc. - Każda harcerka, każdy harcerz składając przyrzeczenie harcerskie, wypowiada takie słowa które zapisują się w naszych sercach – „nieść chętną pomoc”. Związek Harcerstwa Polskiego tą chętna pomoc zaczął nieść szczególnie od 25 lutego, a tak naprawdę od 24 lutego kiedy to wybuchła wojna na Ukrainie - mówił harcmistrz Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.
Przypomnijmy, że punkt pomocy dla przebywających w Radomiu obywateli Ukrainy, znajdował się na początku w Kamienicy Deskurów, a w czerwcu został przeniesiony na ul. Wernera 8a. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 15.