Caritas od początku wojny w Ukrainie niesie pomoc potrzebującym. Teraz jednak została ona skupiona w jednym miejscu. Instytucja, dzięki uprzejmości marszałka woj. mazowieckiego i władz Radomia, zajęła część wolnych pomieszczeń w budynku przy ul. Wernera. Chodziło o zebranie różnych form pomocy w jednym miejscu. – Począwszy od nauki języka polskiego, poprzez wypełnianie dokumentów, formalności związane z pracą, na opiece nad dziećmi skończywszy. Tutaj też będzie udzielana pomoc rzeczowa – wylicza ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. – Będziemy starali się współpracować z organizacjami, które są tutaj na miejscu, żeby razem usystematyzować tę pomoc.
W centrum pracują m.in. uchodźcy z Ukrainy. Jak Valeriia, która do Radomia przybyła z rodziną na początku marca, niedługo po wybuchu wojny. Jej bliscy wrócili do domu, ale młoda kobieta postanowiła zostać i podjąć pracę. – Ogólnie zajmujemy się tym, że asystujemy osobom dorosłym, czyli pomagamy w urzędach czy w banku: np. otworzyć konto. Tłumaczymy też rozmowy urzędowe, ponieważ osoby z Ukrainy nie komunikują się jeszcze na takim poziomie, żeby załatwiać jakieś poważne kwestie samodzielnie – wyjaśnia Valeriia Komisarova, asystentka osoby dorosłej i tłumaczka.
By pomóc obcokrajowcom znaleźć pracę w Radomiu, Caritas nawiązał współpracę z agencją pracy Timberworks. Dla specjalistów największą barierą jest nieznajomość języka, dlatego jedna grupa już uczy się polskiego. Część osób znalazła pracę w radomskich firmach czy w sektorze rolnym w regionie. – Dostrzegam taki obszar pracy krótkoterminowej. Np. ktoś kogoś potrzebuje tylko na kilka dni w tygodniu... Bo tak jest z tymi, których gościmy. Musimy pamiętać, że to najczęściej kobiety, które przyjechały z dziećmi i muszą je zaprowadzić do szkoły. Ich dostępność na rynku pracy jest więc ograniczona. Nie mogą być w pracy od szóstej do czternastej czy od godz. 14 do 22, choćby dlatego, że zajmują się dziećmi – zauważa Andrzej Wasiak z Timberworks.
Ze względu na zwiększającą się w ostatnich latach liczbę cudzoziemców w Polsce rząd ogłosił konkurs na realizacje projektu „Razem możemy więcej”. Jest on finansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy, których dysponentem jest minister rodziny i polityki społecznej. W Radomiu realizuje go właśnie Caritas. – Projekt ma na celu niwelowanie tych wszystkich barier, ale też integrację w społeczeństwie, która umożliwi zapoznanie się z kulturą czy historią ojczyzny. Planowany jest np. wyjazd grupą, do Zakopanego, aby tam poznać kulturę regionu – zapowiada ks. Karol Piłat, wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.
Punkt pomocy dla przebywających w Radomiu obywateli Ukrainy został z Kamienicy Deskurów przeniesiony na ul. Wernera 8a w czerwcu. W budynku znajduje się siedziba radomskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, a zgodę na użyczenie części pomieszczeń wyraził zarząd woj. mazowieckiego