Dokumenty niezbędne do przekazania pojazdu do stacji demontażu:
- dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający naszą tożsamość;
- dowód rejestracyjny pojazdu;
- karta pojazdu (jeśli była wydana) lub inny dokument potwierdzający dane zawarte
w dowodzie rejestracyjnym.
Dodatkowe informacje:
- w przypadku, gdy występuje współwłaściciel lub w przypadku nieobecności właściciela należy przedstawić pisemne upoważnienie;
- dokument potwierdzający własność w przypadku, gdy samochód został zakupiony,
a nie został zarejestrowany na nowego właściciela, np. umowa kupna – sprzedaży; - w przypadku, gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję należy przedstawić zaświadczenie z właściwego wydziału komunikacji lub potwierdzoną kserokopię dowodu rejestracyjnego.
Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu. Następnie wydaje oświadczenia o ich unieważnieniu oraz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu. To ostatnie wydawane jest w trzech egzemplarzach – jeden dla właściciela pojazdu, jeden dla właściciela stacji demontażu i jeden dla wydziału komunikacji.
Następnie były już właściciel pojazdu musi udać się do wydziału komunikacji z wyżej wymienionymi dokumentami oraz tablicami rejestracyjnymi i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Ma na to 30 dni.
W stacji demontażu właściciel samochodu dostaje pieniądze za swoje auto. Wysokość kwoty zależy od wagi samochodu, średnio jest 400-600 zł, ale może też być więcej za nowsze rocznikowo pojazdy.
Wykaz przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów w Radomiu: https://mazovia.pl/survey/register/list/id.23
Uwaga!
Jeśli auto nie będzie kompletne, czyli jego masa będzie mniejsza niż 90 proc. masy nowego pojazdu, to stacja demontażu może pobrać opłatę od właściciela za każdy brakujący kilogram.
Warto też zgłosić wyrejestrowanie auta do ubezpieczalni, aby nie została naliczona składka OC na kolejny rok. Przy okazji można też dostać zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia.
Złomowanie pojazdu może przynieść korzyści. Nie dość, że pozbędziemy się samochodu, którym najczęściej nie da się już bezpiecznie jeździć, to jeszcze uda się odzyskać chociaż trochę pieniędzy. Pozostawienie nieużytkowanego pojazdu w przestrzeni miasta jest najgorszą opcją, bo naraża właściciela na pokrycie kosztów zleconego przez Straż Miejską czy Policję usunięcia go na parking administracyjny oraz przepadek na rzecz miasta.