Pierwsza koncepcja przebudowy ul. Warszawskiej pojawiła się kilka miesięcy temu. Na początku marca br. miasto przeprowadziło sondę publiczną, w której swoją opinię wyraziły 123 osoby. Byli to zarówno mieszkańcy Radomia, jak i przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje biznesy. Jak podkreśla Radosław Witkowski, prezydent Radomia, przy opracowaniu ostatecznej koncepcji przebudowy wzięto pod uwagę praktycznie wszystkie uwagi zgłoszone przez zainteresowanych.
- Postaraliśmy się spełnić oczekiwania mieszkańców i przedsiębiorców. Chcemy, żeby ta ulica była ulicą przyjazną, ale też i ulicą, która będzie spełniała bardzo ważne role gospodarcze. Chodzi o nowopowstającą dzielnicę przemysłową na Wólce Klwateckiej - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-przebudowa-ul-warszawskiej-zdjecia/81652
- W pierwszej wersji była to droga, której priorytetem była przepustowość, dobra obsługa lotniska, ograniczenie wpuszczania ruchu lokalnego w ulicę Warszawską. Po konsultacjach i długich pracach, koncepcja zmieniła się - dodaje Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.
Opracowana koncepcja będzie podstawą do zaprojektowania szczegółowych rozwiązań. Zgodnie z nią, na skrzyżowaniach z ulicami: Janiszewską, Klwatecką, Barlickiego i Kasztelańską, Witosa i Juranda oraz Grobickiego bezpieczną komunikację będą zapewniały sygnalizacje świetlne umożliwiające kierowcom jazdę w dowolnym kierunku. Z kolei na skrzyżowaniu z ulicą Aleksandrowicza planowana jest budowa ronda z czterema wlotami. Powstaną też bezpieczne przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe. Zmienione będzie także przejście dla pieszych przy rondzie Narodowych Sił Zbrojnych. Może tam powstać kładka lub wzbudzana sygnalizacja świetlna. Koncepcja zakłada również, że wloty ulic Trzebińskiego, Gombrowicza, Christianiego, Kurdwanów, Kudły i Malawskiego zostaną połączone z drogą odbarczającą zapewniając obsługę komunikacyjną w obu kierunkach.
Przebudowa ulicy Warszawskiej będzie realizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg zostanie ogłoszony na przełomie kwietnia i maja. Na jej realizację miasto otrzymało 76 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Czy w związku ze wzrostem cen, ta kwota będzie wystarczająca? To będzie jasne po przetargu. Prezydent Witkowski tłumaczy, że w przypadku wyższej oferty, miasto będzie szukało rozwiązania tego problemu. - Jeśli pojawi się możliwość wsparcia ze środków zewnętrznych, np. z budżetu województwa mazowieckiego czy kolejnych projektów rządowych to będziemy ubiegać się o dofinansowanie - mówi prezydent.
Cała inwestycja ma być gotowa do 2025 roku.