Krystyna Danuta Federowicz urodziła się 8 kwietnia 1934 roku w Warszawie. Jej ojciec zginął w powstaniu warszawskim. Po tym, jak powstanie upadło rodzina Federowiczów osiedliła się w Radomiu. Tu Krystyna skończyła szkołę podstawową, a potem Żeńskie Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej.
W latach 1953-1958 studiowała na Wydziale Lekarskim Warszawskiej Akademii Medycznej. Zaraz po studiach wróciła do Radomia i podjęła pracę w miejskim szpitalu. Po ukończeniu stażu rozpoczęła, po kierunkiem dr Heleny Koppy, specjalizację z pediatrii, która okazała się jej pasją i życiowym powołaniem.
Między 1964 a 1969 rokiem zdobyła obydwa stopnie specjalizacji. Dr Zapałowa przez wiele lat pracowała na oddziale dziecięcym szpitala przy ul. Tochtermana i w radomskich poradniach dla dzieci. Była najpierw zastępcą ordynatora oddziału dziecięcego I Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, a od roku 1991 do czasu przejścia na emeryturę w 1998 była ordynatorem. Jej pracę i zaangażowanie doceniono podczas obchodów jubileuszu 50-lecia lecznicy przy ul. Tochtermana.
Do ostatnich dni dr Krystyna Zapała przyjmowała małych pacjentów w przychodni. Zmarła 24 marca 2018 roku. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Z wnioskiem o uhonorowanie dr Zapałowej poprzez nazwanie jej imieniem ronda zwróciło się do rady miejskiej 53 mieszkańców Radomia.
„Dr Krystyna Zapała była pediatrą wybitnym, utalentowanym, wrażliwym i dobrze wykształconym. Miała rozległą, nowoczesną i systematycznie pogłębianą wiedzę, ale też duży wrodzony instynkt diagnostyczny. Szczególnie interesowała ją nefrologia; dzięki czemu powstała przyszpitalna poradnia dla dzieci z chorobami nerek i dróg moczowych, którą prowadziła jeszcze w okresie emerytalnym” - czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie nadania rondu imienia dr Krystyny Zapały.
„Wyleczyła tysiące dzieci, wyspecjalizowała większość radomskich pediatrów. Cieszyła się ogromną popularnością i dobrą sławą. Rodzice ciężko chorych dzieci traktowali ją jak ich ostatnią szansę i trzeba przyznać, że rzadko doznawali zawodu. Doktor Zapała – odważna, ale i rozważana – nie wahała się podejmować trudnych i nowatorskich strategii leczniczych. Należała do tego lekarskiego pokolenia, które przysięgę Hipokratesa składało, a nie tylko czytało. Miała świadomość, że medycyna jest zawodem służebnym, toteż służyła swoim pacjentom niestrudzenie i rzetelnie. Była człowiekiem wrażliwym, skorym do pomocy i hojnym. Nierzadko wspomagała rodziców pacjentów znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Robiła to bez rozgłosu, ale skutecznie”.
Rada Miejska Radomia imieniem dr Zapałowej nazwała rondu u zbiegu ul. Żeromskiego i Szklanej 2 25 października 2020 roku.