Tegoroczna edycja największego festynu historycznego w Radomiu odbywała się pod hasłem „Na progu wolności”. Wszyscy, którzy w weekend odwiedzili Resursę Obywatelską i jej najbliższe otoczenie, mogli się przenieść do lat pomiędzy 1915 a 1918 rokiem. W programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty taneczne, warsztaty savoir-vivre’u, pokazy szermierki oraz koncerty. - Uliczka Tradycji to przypomnijmy taki ciekawy festyn historyczny, w którym bawimy się tą historią. Uliczka dlatego, że ta historia dzieje się właśnie na ulicy, bo to nie jest tylko suche fakty, to także to co się dzieje na ulicy - mówiła Justyna Górska-Streicher, dyrektor OKiSz "Resursa Obywatelska".
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/sobotnia-uliczka-tradycji-w-resursie-zdjecia/85527
Klimat lat 1915-1918 zapewnili ludzie i historyczne artefakty. Między innymi dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Bellum” odtworzony został namiot biura werbunkowego do Legionów. Można było spotkać rekonstruktorów w austro-węgierskich i legionowych mundurach wojskowych. - Przede wszystkim odwiedzający mogą dostać kartę werbunkową, zobaczyć jak wygląda umundurowanie i wyposażenie wojsk legionowych 1914-1915. Mamy też żołnierzy austriackich, broń indywidualną, karabin maxima, broń zespołową oraz plakaty z tamtego okresu mówiące o zaciągu do Legionów - mówił Andrzej Rudziński, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bellum”.
We wnętrzach Resursy Obywatelskiej można było obejrzeć wystawy historyczne. Jedna z nich to w diorama, na której zostało zrekonstruowane jedno z pomieszczeń lazaretu wojskowego z czasów I wojny światowej. - Zapraszamy do wnętrza naszego budynku, w Resursie zorganizowano lazaret. Przypominając, jest to szpital wojskowy w tym okresie, on mieścił się właśnie w budynku Resursy. Zachowały się zdjęcia z tego okresu. Także diorama, wystawa, w której pokazujemy jak wygląda Resursa w tamtym czasie - tłumaczyła Justyna Górska-Streicher, dyrektor OKiSz "Resursa Obywatelska".
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/niedzielna-uliczka-tradycji-w-resursie-zdjecia/85542
Podczas Uliczki Tradycji był nie tylko tradycyjny kiermasz rozmaitości i stoiska gastronomiczne, ale i nowość strefa z herbatami z całego świata. O muzyczną oprawę tegorocznej „Uliczki Tradycji” zadbali artyści Operetki Wrocławskiej i Teatru Scena Kamienica z Wrocławia, którzy przenieśli słuchaczy w świat przedwojennych kabaretów i teatrów operetkowo-rewiowych.