Z roku na rok liczba listów napisanych w obronie więźniów sumienia jest coraz większa. W 2016 roku Napisaliśmy aż 356 645 listy w blisko 800 miejscach w całym kraju. - Wyższa Szkoła Handlowa, dzięki współpracy mieszkańców, uczniów szkół średnich oraz studentów zebrała 5076 listów! To bardzo dobry wynik i mamy nadzieję, pobić go w tym roku – informują organizatorzy akcji.
Pierwszy Maraton Pisania Listów zorganizowano w 2001 r. i już wtedy stał się wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym. Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych.
W ubiegłorocznej edycji akcji Maratonu Pisania Listów udział wzięli m.in. prezydent Radomia Radosław Witkowski, Adrian Pruski (Just Edi Show), radomscy sportowcy (siatkarze Cerrad Czarni Radom) Michał Ostrowski, Tomasz Fornal i Jakub Zwiech oraz wokalista Paweł Mosiołek.
Do akcji pisania listów włączyli się nas także uczniowie z 14 szkół średnich z Radomia i regionu, którzy dzięki zaangażowaniu i pomocy nauczycieli również okazali swoje wsparcie i zrozumienie. Najwięcej listów zostało napisanych w obronie Annie Alfred z Malawii, Fomusoh Ivo Feh z Kamerunu. Już dziś wiemy, że nasze listy pomogły wielu osobom!
Mamy też dobre wiadomości o osobach, dla których listy były pisane w poprzednich edycjach:
Muhammad Bekzhanow – jeden z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, został uwolniony w lutym 2017 roku po 17 latach spędzonych w więzieniu. Setki tysięcy osób napisało listy domagające się jego uwolnienia.
Chealsea Manning – sygnalistka, została uwolniona w maju 2017 roku po tym jak w styczniu prezydent Barack Obama skrócił jej wyrok 35 lat pozbawienia wolności. Ponad 250 000 osób domagało się jej uwolnienia.
Máxima Acuña – zarzuty, które usłyszała Máxima Acuña farmerka, która przeciwstawiła się jednej z największych firm wydobywających złoto, zostały wycofane w maju 2017 roku. Ponad 150 000 osób wysłało do niej listy wsparcia, zapewniając o swojej solidarności.
W tym roku listy będą pisane dla:
Xulhaz Mannan – Bangladesz
Hanan Badr el-Din – Egipt
Farid i Issa – Izrael/Okupowane Terytoria Palestyńskie
Clovis Razafimalala – Madagaskar
Taner i 10 ze Stambułu – Turcja
Shackelia Jackson – Jamajka
Ruch MILPAH – Honduras
Sakris Kupila – Finlandia
Mahadine – Czad
Ni Yulan – Chiny