Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu w niedzielę, 20 grudnia oddali osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Alumni-ozdrowieńcy, którzy sami zmagali się z chorobą COVID-19, postanowili wspomóc potrzebujących.
- W ten sposób chcemy realizować przykazanie miłości bliźniego w praktyce. Wynika to z poczucia obowiązku troski o zakażonych, pozostających w ciężkim stanie. Dla mnie oddanie osocza to piękny sposób ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Niewiele mnie to kosztuje, a dla innej osoby może być konieczne w walce z koronawirusem. - mówi Filip, kleryk III roku.
Oddanie osocza to nie jednorazowa akcja. Wśród kleryków radomskiego seminarium jest wielu honorowych dawców krwi. Jednym z nich jest Artur, który krew oddaje od ośmiu lat.
- Krew oddaję od ukończenia 18. roku życia. Łącznie oddałem ponad 10 litrów. Dlaczego oddaję krew? Krew jest substancją niezwykle potrzebną do życia dla wielu osób, szczególnie dla tych po wypadkach i z różnymi chorobami, a zarazem krew jest substancją, której nie da się wyprodukować. - mówi Artur, alumn V roku.
Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, by przeciwdziałać szybko pogarszającemu się stanowi zdrowia. Przetoczenie osocza z przeciwciałami znacznie przyspiesza reakcję układu odpornościowego i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. W zależności od zawartości przeciwciał w osoczu chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml. Przetoczone osocze jest zgodne z grupą krwi pacjenta.
Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
Należy spełnić następujące wymagania:
- wiek 18-65 lat,
- waga co najmniej 50 kg,
- minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji,
oraz te same wymagania, jakie dotyczą wszystkich dawców krwi, m.in.: należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych. W przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa