Lider musi być elastyczny, otwarty na innowacje, a przede wszystkim zdolny do ciągłego dostosowywania się do zmieniającego się środowiska biznesowego. Umiejętność przewidywania zmian pozwala na elastyczne adaptowanie strategii biznesowej do zmieniającej się rzeczywistości, co jest niezbędne w szybko rozwijającym się otoczeniu. Kluczowym elementem skutecznego przywództwa w transformacji cyfrowej jest także zdolność do budowania zaangażowanego zespołu. Lider musi inspirować, motywować i rozwijać umiejętności swoich współpracowników, umożliwiając im adaptację do nowych wymagań i rozwijanie kompetencji cyfrowych. Stawianie na ciągłe doskonalenie, wspieranie edukacji oraz tworzenie kultury otwartej na innowacje to najlepsza droga do skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi podczas cyfrowej przemiany.
Wsparcie liderów radomskich firm w rozwijaniu kompetencji z zakresu skutecznego zarządzania organizacją w procesie transformacji cyfrowej było celem cyklu warsztatów zorganizowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej w 2023 r. W ramach cyklu zrealizowano 18 godzin warsztatowych dla kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorstw z regionu radomskiego. Dopasowanie treści warsztatów do potrzeb i oczekiwań odbiorców oraz zapewnienie ciekawej agendy, kreatywnych metod szkoleniowych i odpowiednich narzędzi do ich realizacji spotkało się z dużym uznaniem uczestników warsztatów.
Pierwszy warsztat odbył się 19.06.2023 r. i dotyczył rozwoju liderów w oparciu o najnowsze trendy i najlepsze praktyki z rynku. W trakcie warsztatu prowadzący podzielili się z uczestnikami inspiracjami do własnego rozwoju w roli lidera oraz metodami zwiększającymi efektywność zarządzania. Uczestnicy ponadto mogli poznać model rozwoju organizacji na podstawie modelu C.Gravesa oraz dowiedzieć się jak budować przewagę konkurencyjną firmy na podstawie dobrych praktyk z rynku. Warsztaty poprowadzili przedstawiciele firmy Together Consulting: Ewa Popławska oraz Przemysław Lelewski.
Drugi warsztat odbył się 27.10.2023 r. i dotyczył przywództwa, zarządzania zespołem oraz zwinnych metodyk zarządzania w przemyśle 4.0. Celem warsztatów było przygotowanie menedżerów do zarządzania zespołem w obliczu planowania wdrożeń z zakresu Przemysłu 4.0. W trakcie spotkania uczestnicy poznali metody zarządzanie kompetencjami zespołu z wykorzystaniem nowoczesnych technik edukacyjnych oraz tworzenia map kompetencji. Ponadto prowadzący zaprezentował przegląd zwinny metodyk zarządzania oraz strategie wdrożeń w Przemyśle 4.0. Warsztaty poprowadził Michał Nowakowski, Lider Rozwoju Oprogramowania w Instytucie Badań Edukacyjnych.
Ostatni z cyklu warsztat odbył się 29.11.2023 r. i dotyczył robotyzacji procesów biznesowych (ang. Robotic Process Automation, RPA). Uczestnicy warsztatu mogli dowiedzieć się czym jest robotyzacja procesów biznesowych i gdzie znajduje zastosowanie, jak zidentyfikować procesy podlegające robotyzacji i jakie narzędzia można wykorzystywać w tym celu. Ponadto uczestnicy mieli okazję poznać realne przykłady zastosowania robotów oraz modele zarządzania programem robotyzacji. Spotkanie poprowadziła Dagmara Gwiazdoń z firmy Office Samuraj.
Cykl warsztatów odbył się w ramach realizacji zadania „Kompetencje Lidera Przemysłu 4.0”, skierowanego do kadry zarządzającej i właścicielskiej przedsiębiorstw z regionu radomskiego, prowadzących działalność związaną z inteligentną specjalizacją województwa mazowieckiego. Więcej informacji na stronie https://radomskibiznes.pl/kompetencje-lidera-przemyslu-4.0. Zadanie „Kompetencje Lidera Przemysłu 4.0” zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.