Projekt zakłada wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw w wybranych obszarach inteligentnych specjalizacji. Ma w tym pomóc profesjonalny program inkubacji startupów.
- Jestem przekonany, że wkrótce do znanego już wszystkim radomianom hasła "Radom siła w precyzji" dołączy kolejne hasło "Radom miastem Startupów". Idziemy właśnie w tym kierunku. Łukasiewicz Instytut Technologii i Eksploatacji w Radomiu jest liderem dużego projektu, który jest finansowany z funduszy Polski Wschodniej. Jest to pierwsza i jedyna platforma startowa w województwie mazowieckim. Naszym zadaniem jest wyinkubować w ciągu trzech najbliższych lat 180 nowoczesnych, innowacyjnych, konkurencyjnych przedsiębiorstw - tłumaczy Adam Duszyk, dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji Łukasiewicz.
Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
- Nasza instytucja jak najbardziej wspiera tego typu projekty. Jesteśmy instytucją nowoczesną na mapie Mazowsza, a jednocześnie, przez stanie się partnerem w tym projekcie, możemy pokazać, jak ważną sprawą jest właśnie takie partnerstwo i współpraca, która łączy i doprowadza do tego, że nasze miasto staje się miastem wyjątkowym, innowacyjnym, otwartym na wszelkiego rodzaju rozwój i nowe technologie - dodaje Wioletta Kotkowska, wicedyrektorka MCSW Elektrownia w Radomiu.
W ubiegłym tygodniu wsparcie trafiło do 30 pierwszych startupów. Każdy z nich otrzymuje pomoc księgową, prawną, ale też finansową. Jednym z wybranych projektów jest dron podwodny.
- Robimy innowacyjnego, modułowego drona podwodnego przeznaczonego do dbania o środowisko, m.in. zbierania odpadów znad zbiorników wodnych, pobierania próbek osadów dennych. Dron składa się z dwóch elementów. Przede wszystkim korpusu, który posiada innowacyjność, o której jeszcze nie chcemy mówić oraz modułów, które będą w zależności od funkcjonalności wymienialne. Również użytkownik końcowy będzie mógł zaprojektować własny moduł, ponieważ nasz korpus będzie udostępniał interfejsy. Oczywiście będziemy również dostarczać same moduły dla klienta końcowego - wyjaśnia Kamil Malski z firmy Hydroweles.
Drona będzie można wykorzystywać zarówno w wodach słodkich, jak i słonych.
Projekt "Mazovian StartUPolis" realizowany jest przez Sieć Badawczą Łukasiewicz w Radomiu, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Radomski oraz Start Smart CEE wraz z partnerami.
Budżet projektu to ponad 22 mln zł.