Wynika to z faktu, iż Gmina Miasta Radomia otrzymała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej informację, że nie jest możliwe wydanie na kolejne lata pozwoleń radiowych na używanie urządzeń radiowych nadawczo-odbiorczych pracujących w radiokomunikacji stałej dla stacji bazowych działających w zakresie 3,6-3,8 GHz. Tym samym, biorąc pod uwagę fakt rozpoczęcia przygotowań do wyłączenia infrastruktury sieci, świadczenie dalszej usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat dla mieszkańców Radomia - uczestników projektu „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” staje się niemożliwe.
W przypadku ewentualnej zmiany decyzji UKE poinformujemy Państwa w osobnym komunikacie. Jednocześnie prosimy, aby użytkownicy projektu, po zaprzestaniu świadczenia usługi dostępu do Internetu, zwrócili użyczony terminal abonencki (antenę zewnętrzną wraz z zasilaczem) do Wydziału Teleinformatycznego Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Należy przypomnieć, że trwałość projektu została określona na 5 lat i jego realizacja powinna się zakończyć już w czerwcu 2021. Jednak przedsięwzięcie, ze względu na sprawność infrastruktury i misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom Radomia, było kontynuowane w kolejnych okresach, również w czasie pandemii COVID19. Beneficjenci projektu „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” korzystali w sumie z darmowego łącza od jesieni 2013 roku, czyli około 9 lat. Ze względu na brak możliwości wykorzystywania częstotliwości na jakich została oparta infrastruktura sieci na etapie jej budowy, nie będzie możliwa dalsza praca nadajników, a tym samym nie będzie możliwości dalszego świadczenia usługi dostępu do Internetu.
Obecnie w Radomiu funkcjonuje sieć publicznych punktów dostępowych (tzw. hotspot’ów) zapewniających dostęp do bezpłatnego Internetu. W ramach tej sieci istnieje kilkanaście zewnętrznych oraz wewnętrznych punktów dostępowych w miejscach publicznych, często odwiedzanych zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Hotspoty zlokalizowano przed wejściami do czterech budynków Urzędu Miejskiego: od ul. Kilińskiego, Żeromskiego, Moniuszki, Rynek-przed Ratuszem oraz wewnątrz czterech budynków UM, a także na placu Jagiellońskim, przed teatrem oraz na ul. Żeromskiego przy fontannach.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Publiczny Internet dla każdego na terenie Gminy Miasta Radomia”.