E-recepta to nic innego jak recepta, którą wystawia lekarz w formie elektronicznej. Do tego celu została stworzona specjalna platforma. Pacjent teraz zamiast odręcznie wypisanej recepty otrzymuje wydruk informacyjny w postaci wygenerowanego kodu lub e-receptę drogą elektroniczną – jako e-mail lub SMS-em z 4-cyfrowym kodem. Farmaceuta skanuje kod z wydruku informacyjnego lub z telefonu pacjenta i wydaje leki. - System jest bardzo dobry, przydatny i myślę, że ułatwi życie przede wszystkim pacjentom, dlatego, że pacjent teraz będzie mógł przy pomocy specjalnie wygenerowanego kodu udać się do apteki i zrealizować e-receptę. Dodatkową sprawą jest to, że w tym momencie pacjentowi odpada konieczność osobistego odbioru recepty w przychodni – wyjaśnia Edmund Holinko, prezes zarządu Polmedic, w której usługa e-recepty została już wprowadzana.
Jak przyznaje Edmund Holinko, e-receptę będzie można zrealizować w każdej aptece na terenie miasta. - Wszystkie apteki od nowego roku powinny mieć taki program zainstalowany – przyznaje Holinko.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/polmedic-zaprezentowal-jak-dziala-e-recepta/53050
Aby otrzymać e-receptę na e-meil bądź SMS-em trzeba założyć profil zaufany (więcej na ten temat www.pz.gov.pl). Następnie trzeba zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i przy pomocy profilu zaufanego (pacjent.gov.pl) zweryfikować swój numer telefonu i adres e-meil.
- Wprowadzenie elektronicznej recepty niesie ze sobą wiele korzyści – przekonuje Andrzej Cieślik, kierownik radomskiej delegatury NFZ. - Ułatwi to pracę lekarzom, jak i pacjentom, ponieważ wystawienie kolejnej recepty nie będzie musiało się wiązać z wizytą w przychodni. Ponadto na Internetowym Koncie Pacjenta pacjent uzyska zdalny dostęp do historii wszystkich wystawionych e-recept i przebiegu swojego leczenia – tłumaczy Andrzej Cieślik, kierownik radomskiej delegatury NFZ
Osoby wykluczone cyfrowo, bądź, które nie posiadają telefonów komórkowych nie muszą się obawiać, ponieważ lekarz w trakcie wizyty wydrukuje kod, z którym pacjent uda się do apteki.
Papierowe recepty mają zniknąć do 2020 roku.