- W Radomiu doszło do skandalu. Prezydent miasta i obecne władze ośmieszają Radom, i to na arenie międzynarodowej – przekonywał dziś dziennikarzy poseł Marek Suski. Chodzi o nieprzedłużenie kadencji dotychczasowemu dyrektorowi ROK Maciejowi Żółtowskiemu i ogłoszenie przez miasto konkursu na na to stanowisko.
Konkurs na dyrektora ROK upolityczniony?
Poseł Marek Suski przytoczył słowa angielskiego dyrygenta Jonathana Bretta, który podczas sobotniej Międzynarodowej Akademii Dyrygentów w Radomiu miał wyrazić „zaniepokojenie całego świata muzycznego tym, co robi prezydent Radosław Witkowski wyrzucając z pracy Macieja Żółtowskiego, twórcę Radomskiej Orkiestry Kameralnej, która rozsławia Radom na cały świat”. - Zupełnie niezrozumiała jest decyzja prezydenta. Zamiast podziękować mu i dać nagrodę, wyrzuca się go na bruk. Krążą plotki, że prezydent chce na tym stanowisku obsadzić kogoś od siebie – insynuował Suski. - Obawiamy się, że jeśli Platforma weźmie się też za kulturę, to następny będzie teatr. Wysoka kultura jest nam potrzebna, bo bez niej się nie rozwijamy.
Posłowie Marek Suski i Andrzej Kosztowniak mówili o zasługach Macieja Żółtowskiego docenianych nie tylko w Radomiu, kraju, ale i na świecie. Dowodem na to ma być brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który dyrektor ROK otrzymał od ministra kultury Piotra Glińskiego podczas sobotniej Akademii Dyrygentów. - Chciałem poprosić, zaapelować za pośrednictwem mediów, żeby prezydent wycofał się ze swojej decyzji. Z prośbą o interwencję w tej sprawie przychodzili do nas także radomianie – mówił poseł Marek Suski.
Ultimatum dla prezydenta: albo unieważnienie albo WSA
Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu zaznaczył, że statut ROK jasno wskazuje, że dyrektor zarządzający jest jednocześnie dyrektorem artystycznym. Zauważył, że w wymaganiach konkursowych zostało zawarte jedynie stwierdzenie o „mile widzianych doświadczeniu muzycznym”. - Ja, ze swoimi kwalifikacjami, spełniam wszelkie ogłoszenia tego konkursu, by zostać dyrektorem Radomskiej Orkiestry Kameralnej. A czy państwo by chcieli, żebym nim został? Chyba nie - ironizował przewodniczący.
Wójcik przekonywał, że warunki ogłoszonego przez prezydenta konkursu będą skutkowały koniecznością stworzenia dodatkowego stanowiska na dyrektora artystycznego.
Przewodniczący zwrócił także uwagę na uchybienia proceduralne w ogłoszonym konkursie. Zauważył, że według rozporządzenia ministra kultury, termin składania ofert nie może być krótszy niż 30 dni, a w przypadku tego konkursu, to 28 - Chodzi o kwestie proceduralne, ale świadczy to o tym, że osoby, które przygotowywały postanowienie konkursowe, nie mają pojęcia na jakie stanowisko ogłaszają konkurs. Ogłoszenie powinno być opublikowane w dwóch dziennikach o zasięgu regionalnym. Sprawdzałem, nie ma. Próbowałem potwierdzić to w urzędzie miejskim, ale nikt nie potrafił mi na to odpowiedzieć – przekonywał Wójcik.
Przewodniczący mówił także o tym, że w ogłoszeniu nie został ponadto podany termin rozstrzygnięcia konkursu. - To złamanie prawa. W momencie kiedy prezydent rozstrzygnie konkurs, ogłoszenie zaskarżymy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Prezydent powinien wycofać się z tego ogłoszenia konkursowego i powierzyć stanowisko panu dyrektorowi Żółtowskiemu – poinformował Dariusz Wójcik.
Urząd miejski: nikt nie zwalnia dyrektora ROK
Do słów członków Prawa i Sprawiedliwości odnosi się Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Komunikat w tej sprawie, w całości, publikujemy poniżej:
„Zacznę od tego, że nikt nie zwalnia czy nie odwołuje obecnego dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Po dziesięciu latach jej funkcjonowania, wobec kończącej się kadencji obecnego dyrektora, Prezydent Radomia ogłosił nabór na to stanowisko - ma do tego prawo, by w demokratyczny sposób porównać koncepcje i możliwości dalszego rozwoju orkiestry. By zapewnić najwyższy poziom merytoryczny naboru, do komisji zostali powołani wybitni muzycy - prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prof. zw. dr hab. Ryszard Cieśla i członek Zarządu Głównego SPAM Marta Straszyńska. Na początku przyszłego tygodnia Prezydent Radomia spotka się z dwójką kandydatów, którzy uzyskali w naborze najwyższe oceny i podejmie decyzję.
Zarzuty o upolitycznienie konkursu są dla mnie niezrozumiałe. Ani obecny dyrektor ROK, ani kandydaci w naborze nie zdradzali swoich politycznych sympatii - wszyscy to ludzie sztuki (muzycy, teoretycy muzyki, dyrygenci), nie zajmujący się polityką.”
Radny Ryszard Fałek zawnioskował pisemnie o unieważnienie naboru na dyrektora ROK, powołując się na uchybienia formalne przy jego przeprowadzaniu. Biuro Prawne Urzędu Miejskiego w tym tygodniu wypowie się w tej sprawie.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.