Wprowadzenie nowych obostrzeń przez rząd podyktowane jest wzrostem liczby nowych zakażeń, w ciągu dwóch ostatnich dni odnotowano ich ponad 27 tys. W związku z tym od soboty, 7 listopada musimy liczyć się z nowymi ograniczeniami. Co tak naprawdę się zmieni? Jakie sklepy będą zamknięte, a jakie pozostaną nadal otwarte?
Ograniczenie działalności galerii handlowych
Co ważne galerie handlowe nie będą całkowicie zamknięte, będą one działały, ale w ograniczonym zakresie. To oznacza, że część sklepów dostępna w galeriach będzie zamknięta.
Zamknięte w galerii handlowej będą sklepy: odzieżowe, obuwnicze, jubilerskie, kwiaciarnie, sklepy z elektroniką i komputerami, punkty obsługi klienta dostawców energii, usługi fotograficzne.
Mimo ograniczeń otwarte pozostaną sklepy: spożywcze, kosmetyczne, z artykułami toaletowymi i środkami czystości, apteki w tym sklepy z produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi, ze środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, z gazetami lub książkami, z artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli oraz paliw.
- Place zabaw w centrach handlowych są dostępne dla dzieci.
W galerii mogą być również otwarte punkty w których prowadzona jest działalność usługowa, czyli: salony fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, medyczne, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, jak również punkty krawieckie, szewskie, pralnicze, ślusarskie, zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.
Wyspy handlowe w galeriach
Obowiązuje ograniczenie funkcjonowania tego rodzaju miejsc. W myśl wydanego rozporządzenia z dnia 6 listopada mogą również działać wyspy handlowe, które prowadzą handel detaliczny lub działalność usługową.
Limity:
W sklepach do 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
https://www.cozadzien.pl/radom/premier-zapowiada-pomoc-dla-przedsiebiorcow/68576
Sklepy meblowe
Sklepy meblowe od 7 listopada zostają zamknięte. Obowiązuje ograniczenie funkcjonowania tego rodzaju sklepów. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami).
W rozporządzeniu placówek, które od soboty są czynne w galeriach, nie znalazły się sklepy meblowe.
Salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu
Salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki pozostają otwarci, ale działają w reżimie sanitarnym. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.
W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci (max. 1 osoba na 1 stanowisko, z wyjątkiem obsługi), a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Wesołe miasteczka i parki rozrywki
Działalność tego typu miejsc została zawieszona.
Ograniczona działalność hoteli
Hotele będą działały w ograniczonym zakresie. Jak wynika z rozporządzenia, będą dostępne m.in. hotele robotnicze, dla pracowników sezonowych i dla gości przebywających w podróży służbowej, dla sportowców, którzy będą korzystali z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego.
Hotele będą bowiem również dostępne dla medyków, pacjentów i ich opiekunów , "jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej".
A co z turystami, którzy w tym czasie zarezerwowali pobyt w hotelu? Zgodnie z brzmieniem rozporządzenia świadczenie usług hotelarskich, które rozpoczęło się przed 7 listopada i nie spełnia warunków, ma się zakończyć nie później niż z dniem 10 listopada.
https://www.cozadzien.pl/radom/pilne-nowe-obostrzenia/68519
Kina, teatry, biblioteki, muzea zamknięte
Od soboty, 7 listopada zamknięte zostają placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki.
W rozporządzeniu czytamy: "Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, instytucje kultury polegające na zakazie: udostępniania zbiorów publiczności, organizacji wydarzeń z udziałem publiczności – z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".
Zakaz ten nie dotyczy: udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.
Zakazuje się również działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych "z wyjątkiem działalności, która może być realizowana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.”
W Radomiu od 9 do 29 listopada czytelnie i wypożyczalnie Biblioteki Głównej, oraz wszystkie filie będą zamknięte.
Wydarzenia sportowe
Nadal pozostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które:
- działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
- są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
- są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
Co ważne zakazuje się również organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.
Nadal obowiązuje zasada, że wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.
Szkoły tańca
Muszą pozostać zamknięte.
"Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne" - czytamy na stronie gov.pl.
Nauka zdalna
Obowiązuje od 9 listopada do 29 listopada w klasach 1-3 szkół podstawowych
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.
Przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.
- Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;
Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.
Aktualne środki bezpieczeństwa obowiązujące do 29 listopada:
- od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
- w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
- zawieszenie działania sanatoriów
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
- ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
- zakaz organizowania spotkań i imprez
- ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)
- limity w kościołach: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada
Treść rozporządzenia dostępna - TUTAJ.
Aktualne zasady i ograniczenia dostępne - TUTAJ.