Ławki literackie pojawiły się w Radomiu w grudniu 2021 roku. Ustawiono ich 16 - po trzy w parku im. Tadeusza Kościuszki, w Leśniczówce i Starym Ogrodzie, dwie w parku Planty, a po jednej w parku Gołębiów, na pl. Żołnierzy 72. Pułku Piechoty oraz przy pl. Jagiellońskim i na Osiedlu XV-lecia. Jedna ławka trafiła także do ogrodu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na każdej znalazła się niewielka tabliczka z imieniem i nazwiskiem pisarki lub pisarza oraz kodem QR. Wystarczy zeskanować kod, by znaleźć się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie można nie tylko przeczytać fragmenty tekstów wraz z biogramami ich autorów, ale i wysłuchać wersji audio.
Niestety, nie zawsze można. W ostatnim czasie z tabliczki przytwierdzonej do jednej z ławek w Starym Ogrodzie zniknął i kod QR, i nazwisko literata. Z drugiej w tym samym parku wandale zerwali całą tabliczkę. Niestety, to nie jest odosobniony przypadek.
- Ławki literackie wykorzystujemy w organizowanych przez bibliotekę grach miejskich, więc przy tej okazji sprawdzamy od razu wszystkie lokalizacje. Ponieważ gry są dwie w ciągu roku, więc kontrolujemy stan tabliczek i ławek dwukrotnie. I zwykle jest tak, że gdzieś tę tabliczkę trzeba wymienić, bo została uszkodzona albo pomazana. Czasami jest też tak, że ktoś nam zgłasza taki akt wandalizmu i wtedy reagujemy – zapewnia Katarzyna Kosterna, kierownik działu promocji książki i biblioteki MBP.
Ławki literackie to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia 2021. Ale teraz każda wymiana tabliczki z nazwiskiem pisarza i kodem QR obciąża budżet Miejskiej Biblioteki Publicznej; placówka na ten cel nie dostaje dodatkowych funduszy. Jeśli zdarzy się, że wandale oszczędzą tabliczkę, ale zdewastują samą ławkę, malowaniem lub naprawą zajmuje się Zakład Usług Komunalnych.
Jak zapewnia Katarzyna Kosterna, nowe tabliczki na ławkach literackich w Starym Ogrodzie pojawią się po Nowym Roku.
W gronie pisarzy i pisarek, którzy mają swoje ławki, znaleźli się, przypomnijmy: Jehoszua Perle, Zbigniew Kruszyński, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Wojciech Pestka, Teresa Ewa Opoka, Ewa Podsiadły-Natorska, Bernard Gotfryd, Marcin Kępa, Klementyna Hoffmanowa, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Grzegorz Bartos, Anna Litwinek, Witold Gombrowicz oraz Walery Przyborowski. Ostatnia poświęcona jest laureatom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Fragmenty tekstów twórców w większości przypadków są tematycznie połączone z lokalizacją poświęconej im ławki.