Od 7 marca aż do odwołania pasażerowie komunikacji miejskiej w Radomiu nie będą musieli naciskać przycisków obok drzwi, aby je otworzyć na przystanku. To obowiązkiem kierujących będzie otwieranie wejść. - Nie chodzi tutaj o to, by nie dotykać przycisków (bo przecież pasażerowie dotykają w autobusach również poręczy, uchwytów, oparć siedzeń czy kasowników, a ich mycie może odbywać się tylko w zajezdni), lecz głównie o to, aby przewietrzać jak najczęściej wnętrza pojazdów. Obecnie panujące temperatury pozwalają na bezproblemowe zastosowanie takiego rozwiązania - informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.
Podobne zasady wprowadzono już między innymi w Warszawie, Lublinie, Gdyni i innych polskich miastach. U nas za taką zmianą opowiedzieli się kierowcy MPK Radom i to na ich wniosek została podjęta odpowiednia decyzja. Zmiana obejmie oczywiście nie tylko autobusy MPK, lecz także pozostałych operatorów komunikacji w naszym mieście, czyli firm Michalczewski, DLA i Irex-4. Wszyscy kierowcy na wszystkich liniach powinni zatem zatrzymywać się na każdym przystanku (oprócz warunkowych, czyli na żądanie - jeśli nie ma tam chętnych do wsiadania i wysiadania) i otwierać samodzielnie drzwi przy pomocy przycisków na pulpicie w kabinie (najlepiej wszystkie, żeby zapewniać, zgodnie z ich postulatami, jak najbardziej skuteczne przewietrzanie całych wnętrz). Ciepły guzik nie obowiązuje ponadto podczas postojów autobusów na pętlach końcowych. Tam drzwi także powinny pozostawać cały czas otwarte dla pasażerów! - Jeśli zdarzyłyby się przypadki niestosowania się niektórych kierowców do tych zaleceń, najlepiej zgłosić taką sprawę bezpośrednio do dyspozytora firmy, która jest właścicielem danego autobusu (MPK Radom, Michalczewski, DLA albo Irex-4). Dyspozytorzy pracują całodobowo i mają możliwość szybkiego skontaktowania się ze swoim pracownikiem w celu wyjaśnienia sytuacji - przypomina MZDiK.
Numery telefonów są w pojazdach i na stronie MZDiK.
Do wszystkich operatorów komunikacji miejskiej w Radomiu wystosowaliśmy też sugestię zwiększenia częstotliwości dezynfekowania wnętrz należących do nich autobusów (głównie poręczy oraz słupków, których dotyka dużo osób).
Urząd Miejski w Radomiu przygotował informację z odnośnikami do stron, na których można znaleźć dane na temat koronawirusa i z instrukcją mycia rąk.
http://www.mzdik.radom.pl/upload/file/Koronawirus-UM-Radom.pdf