Mikołajkowa środa w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego dostarczyła radomskim uczniom ciekawych doświadczeń. Młodzież ucząca się w naszych liceach wysłuchała interesującego wykładu egzaminatora Łukasza Żiółka, który dotyczył jazdy pod wpływem alkoholu i środków odurzających, a także na własnej skórze przekonała się, jak prowadzi się samochód po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. Wszystko odbyło się oczywiście pod czujnym okiem egzaminatorów, którzy zadbali o to, by ćwiczenia praktycznie przebiegły sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.
- Kolejna edycja naszej akcji skierowana jest do uczniów radomskich liceów. Wcześniej przeprowadzaliśmy zajęcia również dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, tym razem jednak skupiliśmy się na grupie wiekowej, która wkrótce będzie nie tylko naszymi klientami, ale przede wszystkim kierowcami. Zapewne wiele już słyszeli o działaniu alkoholu i środków niedozwolonych. Chcieliśmy pokazać to także od strony praktycznej, za pomocą symulatora jazdy, a także alkogogli, dzięki którym mogli porównać obydwa stany - mówił dyrektor WORD-u, Zbigniew Mazurkiewicz.
Część praktyczna akcji organizowanej przez radomski WORD polegała na przetestowaniu tego, o czym chwilę wcześniej wspominano na wykładzie. Młodzież wykonała dwa przejazdy po placu manewrowym. Pierwszy z nich wykonywany był normalnych warunkach, w drugim uczniowie założyli alkogogle. Jest to sprzęt, który symuluje sytuację jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Ich założenie skutkuje m.in. spowolnieniem czasu reakcji i podwójnym widzeniem.
Uczniowie testowali... alkogogle! Zobacz galerię!
- Na początku bardzo się stresowałam, ale jestem osobą, która szybko przełamuje stres (śmiech). Pierwszy przejazd był badzo udany. Kiedy założyłam alkogogle było trudniej, w połączeniu z moją wadą wzroku, wszystko się spotęgowalo i miałam spore problemy, ale powoli dałam radę. Myślę, że kiedy skończę 18. będę mogła spokojnie poruszać się po drogach - skomentowała, nie kryjąc zadowolenia, Natalia, uczennica drugiej klasy liceum.
Podobnego zdania była koleżanka Natalii z grupy, Ola. - Dzisiejsze zajęcia bardzo mi się podobały. Powiększyły moją świadomość na temat jazdy, jazdy po alkoholu, wiem już, jakie mogą być tego konsekwencje. Mieliśmy zajęcia teoretyczne, obejrzeliśmy film, następnie przeszliśmy do zajęć praktycznych. Pierwszy slalom przejechaliśmy normalnie, drugi w alkogoglach, co było znacznie trudniejsze. Myślę, że takie programy są potrzebne i pomogą zbudować świadomość społeczną na temat jazdy po alkoholu.
Uczniowie mogli także sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego na symulatorze jazdy motocyklem. Akcja miała na celu uświadomie młodzieży o zagrożeniach czychających na nich podczas jazdy pod wpływem substancji niedozwolonych, a także wysokości potencjalnych kar, przewidzianych w Kodeksie Karnym.