VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu powstało w 1992 r., choć jego historia sięga nieco dalej. W 1975 r. zostało utworzone Studium Wychowania Przedszkolnego przy liceum im. Chałubińskiego, które w 1985 r. przekształciło się w Studium Nauczycielskie.
Obchody 30-lecia szkoły rozpoczęła 12 marca msza święta w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Kolejne dwa dni trwały dni otwarte w budynku placówki przy ul. Warszawskiej 12. Kulminacyjnym punktem był koncert jubileuszowy w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/30-lecie-vii-lo-im-baczynskiego-zdjecia/90069
- To były fantastyczne chwile, kiedy odwiedzali nas byli uczniowie, z którymi nie widzieliśmy się wiele lat. Mogli zobaczyć nowy budynek, bo zmieniliśmy siedzibę i dla wielu był on obcy. Przychodzili też nauczyciele, którzy kiedyś pracowali w naszej szkole, żeby zobaczyć, jak pracujemy i w jakich warunkach. Szkoła w tych dniach pracowała normalnie. Zapraszaliśmy na lekcje, pokazywaliśmy metody i sprzęt, który mamy - mówi Beata Falińska, dyrektor VII LO.
Szkołę wyróżnia jej artystyczna dusza, co potwierdzają dalsze losy absolwentów. Wśród nich są m.in. Piotr Filipowicz, muzyk teatru "Roma", Maciej Starnawski, wokalista i multiinstrumentalista, Mikołaj Ganabisiński, prezes Radomskiej Szkoły Rock'a, Monika Świostek, sopranistka, czy iluzjonista Czarek Gołębiowski.
- Szkoła miała zawsze artystyczną duszę, do której chcemy wrócić. Dzisiejszy koncert ma przypomnieć, jak wielu artystów wyszło z grona naszych uczniów, wiążąc życie z muzyką - dodaje dyrektor.
Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska podkreśla, że VII LO wykracza poza standardowe schematy nauczania.
- To szkoła, w której przede wszystkim stawia się na relacje i w swojej codziennej działalności wykracza poza schematy dydaktyczne, czego efektem jest tegoroczny laur. Placówka została wyróżniona jako najbardziej kreatywna na Mazowszu. To jedyna szkoła ponadpodstawowa w Radomiu, w której zajęcia rozpoczynają się o 9 - wylicza wiceprezydent.
Ważnym punktem koncertu jubileuszowego było wręczenie medalu "Pro Masovia". Odznaczenie przekazał wicemarszałek Rafał Rajkowski.
- Widać, że inspiracja niesiona przez wszystkich absolwentów szkoły stanowi później dużą bazę do dalszego życia. Na scenie widać przyjaźnie, które przetrwały wiele lat - powiedział wicemarszałek.
W czasie koncertu jubileuszowego nie brakowało występów artystycznych byłych uczniów szkoły. Na scenie zaprezentował się m.in. zespół Wyścig z jajkiem.