Uroczystość odbyła się w środę, 12 lipca w auli UTH w Radomiu. W tym roku licencjat z pielęgniarstwa obroniło 37 kobiet.
- Mamy duży deficyt zarówno w zawodzie pielęgniarki, jak i w zawodzie lekarza. Natomiast, można zauważyć pewien wzrost w rekrutacji na te kierunki studiów - mówiła dr. n o zdr. Justyna Natora, prodziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. - Pielęgniarstwo jest nieodłączną częścią medycyny, dlatego ważne jest, abyśmy mieli profesjonalistów w tej dziedzinie.
https://www.cozadzien.pl/foto/czepkowanie-absolwentow-pielegniarstwa-na-uth-zdjecia/93257
Podczas uroczystości wszystkim absolwentkom pielęgniarstwa został założony symboliczny czepek, stąd też wzięła się nazwa "czepkowanie". Czepek to symbol niesienia pomocy innym ludziom, a obecnie stanowi istotną część stroju galowego, zakładanego podczas różnych wydarzeń państwowych i zawodowych. Absolwentki zgodnie przyznały, że świadomie wybrały pielęgniarstwo jako swój przyszły zawód.
- Zdecydowałam się na zawód pielęgniarki ze względu na moją mamę, która jest już 35 lat w zawodzie. Widziałam jaką satysfakcję czerpie z tego zawodu, więc chciałam spróbować tego samego i myślę, że będę zadowolona - Ania Wiśniewska, absolwentka studiów pielęgniarskich UTH.
- Jest to zawód, który rozwija się dynamicznie i oferuje wiele możliwości. Nie ogranicza się on do jednego miejsca pracy, ponieważ istnieje wiele ofert pracy, w których można znaleźć swoje wymarzone miejsce - mówiła Martyna Kiljan, absolwentka studiów pielęgniarskich UTH. - Głównym powodem dla którego zdecydowałam się na ten zawód jest praca z drugim człowiekiem i pomaganie mu.
Rektor UTH w Radomiu podkreślił, że studia pielęgniarskie oferowane na uczelni są prowadzone na wysokim poziomie kształcenia.
- Oferujemy zajęcia w nowoczesnych laboratoriach, korzystając z najnowszych programów studiów. Posiadamy pozytywne akredytacje zarówno od Komisji Akredytacyjnej z Ministerstwa Zdrowia, jak i od Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To jest potwierdzenie tego, że nasze kształcenie odbywa się na bardzo wysokim poziomie - mówił prof. Sławomir Bukowski, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Podczas uroczystości absolwentki pielęgniarstwa złożyły także zawodową przysięgę, obiecując niesienie pomocy każdemu, bez względu na narodowość czy kolor skóry.