Publikacja o Józefie Grzecznarowskim to druga książka wchodząca w skład cyklu "Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia". Pierwsza pozycja, która pojawiła się w styczniu br., została poświęcona Stanisławowi Kelles-Krauzowi, radomskiemu lekarzowi, który stanął na czele Republiki Radomskiej, mini-państwa, które jako pierwsze ogłosiło niepodległość. Napisał ją Przemysław Prekiel.
https://www.cozadzien.pl/radom/powstala-ksiazka-o-stanislawie-kelles-krauzie/98222
Druga książkę poświęcono Józefowi Grzecznarowskiemu, zasłużonemu prezydentowi Radomia. Przygotował ją doktor Sebastian Piątkowski. - Bardzo się cieszę, że mogła ona powstać. Autor nie powinien być nigdy zadowolony ze swojej pracy, ale przyznam szczerze, że to dobra książka. To także zasługa Marcina Kępy, który wytykał mi różne językowe naleciałości i uchybienia. Podziękowania należą się także sponsorom, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, bo dzięki nim wydanie tej publikacji było możliwe - tłumaczył autor. - Podtytuł tej książki, czyli "Niezwykły człowiek w niezwykłych czasach" idealnie oddaje historię Grzecznarowskiego, który pracował do 92 roku życia, z czego do 90 roku życia na etacie. Spędził 11 lat w rosyjskim więzieniu, a mimo to jego charakter pozostał niezłomny. Przygotowując biografię doszedłem do wniosku, że to człowiek, z którym najprawdopodobniej bym się nie zaprzyjaźnił. Miał trudny charakter, ale też cieszył się ogromnym szacunkiem wśród konkurentów politycznych. Był socjalistą, który nie cierpiał komunizmu - opisywał Grzecznarowskiego autor książki, Sebastian Piątkowski.
Podczas sesji obecny był również przedstawiciel Lewicy, wicewojewoda Patryk Fajdek. - Od kilku lat przywracamy godność Józefowi Grzecznarowskiemu. To bez wątpienia ikona i legenda naszego miasta. To on zbudował wodociąg, gazociąg, wieżę ciśnień, stworzył zakłady pracy, które dały zatrudnienie mieszkańcom naszego miasta. Cieszy mnie to, że mamy tak piękną publikację. Chciałoby się więcej, bo zasłużonych osób jest więcej - mówił Fajdek.
https://www.cozadzien.pl/radom/kurort-dla-seniorow-w-radomiu/105296
Pomysłodawcami cyklu "Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia" są obecni radni - Dawid Ruszczyk i Adam Duszyk. Zgodnie z założeniami, mają to być monografie i biografie poświęcone radomskim politykom, którzy zapisali się w historii naszego miasta. - Józef Grzecznarowski to przedwojenny prezydent naszego miasta, który w znaczący sposób je rozwinął. Cieszę się, że Muzeum im. Jacka Malczewskiego podtrzymuje tradycję i pamięć o zasłużonych osobach dla Radomia - mówił Dawid Ruszczyk, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
- To biografia niewątpliwie trudna do napisania, bo materiału było bardzo dużo. Uważam, że tylko Sebastian Piątkowski mógł sobie z tym poradzić. Dziękuję muzeum, panu dyrektorowi Ruszczykowi, za sfinansowanie tej publikacji. Jednocześnie uważam, że kolejnym bohaterem tego cyklu powinien być przedstawiciel prawej strony politycznej. Kandydaci? Michał Tadeusz Brzęk-Osiński czy Maciej Glogier - wymieniał Adam Duszyk, radny Polskiego Stronnictwa Ludowego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/sesja-rady-miejskiej-zdjecia/105301
Publikację o Józefie Grzecznarowskim można kupić w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Historii Radomia. Wyprodukowano około 500 egzemplarzy książki.