Zabytkowe meble z tzw. apteki Kasprzykowskich Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otrzymało na początku lutego tego roku w darze od Anny Fąfary, ostatniej właścicielki apteki w kamienicy Rynek 12; otrzymała za to medal Pro Masovia.
https://www.cozadzien.pl/radom/medal-dla-darczyncow-muzeum/70502
Muzeum zleciło odrestaurowanie wyposażenia apteki, a dzięki podpisanej w październiku umowie ich renowacją za 125 tys. zł zajęła się warszawska firma. W przyszłym roku zostaną one wyeksponowane w odrestaurowanej kamienicy Rynek 12, gdzie niegdyś mieściła się apteka. Meble po odrestaurowaniu nie były jeszcze nigdzie prezentowane. Zdjęcia, które pokazujemy, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości instytucji. – Muzeum odrestaurowało meble i podpisaliśmy umowę na to, żeby urządzili tam sale dydaktyczne, tak jak wyglądała dawniej ta apteka – mówi Dorota Rajkowska, prezeska miejskiej spółki Rewitalizacja, która odpowiada za kamienicę.
By upamiętnić
Apteka w Rynku w czasie II wojny światowej spełniła bardzo ważną funkcję. Jej tyły graniczyły z gettem i dzięki temu stała się łącznikiem między dwoma światami, co umożliwiało niesienie pomocy ludności żydowskiej. – To miejsce wymaga, ale też zasługuje na tę opowieść, żeby ją w tej chwili prezentować – mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/radom/spacerkiem-po-miescie-apteka-kasprzykowskich/66926
Meble liczące ponad 150 lat wrócą na swoje dawne miejsce, czyli na parter dwukondygnacyjnej kamienicy Rynek 12, w której do 2011 roku apteka działała. Na zaaranżowanie tej przestrzeni zgodnie z koncepcją muzeum zgodę wydała już Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Pozwolenie było konieczne, ponieważ to z funduszy unijnych kamienicę wyremontowano.
https://www.cozadzien.pl/radom/rynek-12-dawni-lokatorzy-nie-wrocili-sa-nowi/78703
„Malczewski” chce tu stworzyć pewnego rodzaju salę dydaktyczną, miejsce spotkań i galerię z obrazami radomskich malarzy. – Przestrzeń zostanie zaaranżowana. Będziemy tam prowadzić warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale też chcielibyśmy, żeby popołudniami dla seniorów była taka ciekawa propozycja. Coś na kształt izby spotkań, gdzie będzie się mówiło o sztuce, kulturze – zapowiada Ruszczyk.
Na plany muzeum musi się jeszcze zgodzić konserwator zabytków.
Dwa zestawy zabytkowych mebli
To już drugi zestaw mebli zabytkowych aptek w Radomiu, których wyposażenie znalazło się w posiadaniu muzeum. Wcześniej trafiły do niego meble z Apteki pod Białym Orłem i będzie można je oglądać w odrestaurowanej kamienicy Gąski i Esterki.
https://www.cozadzien.pl/radom/lada-juz-w-radomiu/68410