Kilkanaście mieszkań w kamienicy Rynek 12 ma już nowych wynajmujących. Wniosków było o jeden więcej, niż mieszkań. – Rolę odgrywał tu próg dochodowy, więc de facto było tyle podań, ile mieszkań – mówi Dorota Rajkowska, prezeska miejskiej spółki Rewitalizacja. – Jeżeli chodzi o rodziny, które wcześniej zamieszkiwały w kamienicy, to wszystkie osoby gdzieś znalazły, dzięki współpracy z Administratorem, mieszkania. Była jedna rodzina, która miała wrócić, ale mieszkanie, które wcześniej zajmowali, po remoncie nie miało takiego metrażu jak uprzednio.
https://www.cozadzien.pl/radom/kamienica-rynek-12-po-odbiorach/75180
Kamienica na nowo
Rynek 12 to kamienica należąca do miejskiej spółki Rewitalizacja. To 14 mieszkań dwupokojowych i kawalerek o metrażu od ok. 23 metrów kwadratowych do blisko 78 metrów kwadratowych. Rodziny wieloosobowe dostały największe mieszkania. Remont obejmował kamienicę, lokal usługowy, który znajduje się na parterze, przyległe oficyny i wzmocnienie kamienicy od strony ul. Wałowej. Odbiory były pod koniec sierpnia.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/kamienica-rynek-12-po-remoncie-zdjecia/75175
Remont został przeprowadzony ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który dotyczył rewitalizacji regionów zmarginalizowanych. Inwestycja kosztowała łącznie ponad 5,6 mln złotych. Dofinansowanie unijne na remont kamienic wynosiło ok. 2,8 mln zł , czyli 75 proc. kosztów inwestycji. Wszystkie, nawet minimalne zmiany zostały zatwierdzone przez konserwatora zabytków. Warunkiem otrzymania dotacji unijnej było zapewnienie przestrzeni dla organizacji pozarządowej. Jest to fundacja „Dogonić nadzieję” z Kowali.
https://dami24.pl/wiesz-pierwszy/rynek-12-dawni-lokatorzy-nie-wrocili-sa-nowi/22838
Obejrzymy zabytkowe meble z apteki
Dzięki współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego znajdzie się też tu miejsce na zabytkowe meble. Będzie to możliwe dzięki podpisaniu umowy z muzeum, które w formie darowizny otrzymało zabytkowe meble od ostatniej właścicielki apteki - Anny Fąfary. Ponad 150-letnie meble po dawnej aptece Kasprzykowskich, która sąsiadowała z gettem, powrócą na swoje miejsce. Muzeum urządzi tu salę dydaktyczną.
Jednostka wdrażania projektów unijnych wyraziła już na to zgodę. – W tej chwili procedujemy zmianę jednego z mieszkań na lokal użytkowy, jest to właśnie w kamienicy na parterze, ponieważ dawną aptekę chcielibyśmy przywrócić do dawnej świetności – wyjaśnia Rajkowska.
https://www.cozadzien.pl/radom/meble-z-apteki-kasprzykowskich-wroca-na-rynek-12/78704