Nazwa akcji "Movember" (Wąsopad) pochodzi od połączenia angielskich słów "moustache", czyli wąsy i "november", czyli listopad. W ramach kampanii co roku zachęca się mężczyzn do zapuszczania wąsów w szczytnym celu. Movember, choć nieco humorystyczny w formie, niesie za sobą poważne przesłanie. Chodzi o zwrócenie uwagi na zdrowie mężczyzn, zwłaszcza na profilaktykę nowotworów prostaty i jąder.
- Nowotwory jąder to najczęstsze nowotwory u młodych mężczyzn. Jeszcze niedawno była to najczęstsza przyczyna zgonu u młodych mężczyzn, poza wypadkami oczywiście. W tej chwili medycyna poszła sporo do przodu i tutaj możemy się pochwalić dużym sukcesem, ale nadal jest to kilka tysięcy nowych zachorowań rocznie - mówi Jarosław Łyczek, kierownik Oddziału Radioterapii w Radomskim Centrum Onkologii.
Patrząc na statystyki, to rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem. Rocznie w Polsce odnotowuje się ponad 20 tys. zachorowań.
Jeśli chodzi o nowotwory jąder, to ich wykrycie jest proste - wystarczy regularnie wykonywać samobadanie, a jeśli mamy wątpliwości, warto zwrócić się do lekarza, który skieruje na USG.
- Jeżeli złapiemy chorobę w miarę wcześnie, to szansa na pełne wyleczenie jest ogromna - na normalne funkcjonowanie, normalne życie, normalną pracę, jeżeli ktoś jeszcze pracuje - dodaje Jarosław Łyczek.
Jeśli pacjent ma wykrytego raka prostaty, są trzy główne metody leczenia.
- Jest to radioterapia, leczenie operacyjne oraz leczenie systemowe. Jeżeli chodzi o radioterapię, to napromienianie trwa około pięciu do dziesięciu minut. Natomiast całe leczenie może trwać 30 dni. Jest to metoda bezbolesna, bezkrwawa. Jedyne, co może zdarzyć się w trakcie, to lekka biegunka bądź też problemy z układem moczowym, czyli często oddawanie moczu. Drugi sposób leczenia to jest leczenie operacyjne. W niższych stopniach zaawansowania możemy pacjentom to zaproponować. Trzecią metodą jest leczenie systemowe, czyli chemioterapia bądź hormonoterapia - tłumaczy Małgorzata Kraszkiewicz, specjalistka radioterapii onkologicznej.
W profilaktyce nowotworów jąder i prostaty pomagają również markery nowotworowe. Chodzi konkretnie o badania poziomu beta hCG, PSA, czy AFP.
W ramach akcji "Wąsopad" Radomskie Centrum Onkologii zaprasza na bezpłatne badania PSA. Może z nich skorzystać 200 mężczyzn po 50. roku życia. Badania będą wykonywane 9, 16, 23 i 30 listopada w punkcie pobrań Radomskiego Centrum Rodziny przy ul. Radomskiego 5.
Zapisy pod numerem telefonu 48 377 90 20 wew. 2.