„Warsztaty Kulinarne – Mama gotuje smacznie i zdrowo” rozpoczęły się w Radomiu 13 maja, a zorganizowały je lokalne struktury Inicjatywy Polska. Młode mamy, które biorą udział w projekcie, z różnych powodów żyją w rodzinach dysfunkcyjnych i są pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. - Kobiety będą miały szansę nauczyć się gotowania, co jest umiejętnością niezwykle cenną w ich dorosłym życiu. Nie bez znaczenie jest fakt, że bardzo często dzieci w rodzinach dysfunkcyjnych żywione są bez żadnych zasad zdrowego przygotowywania posiłków. Dominują produkty przetworzone, których skład pozostawia wiele do życzenia. Wynika to z faktu, i to jest najbardziej powszechna odpowiedź, która wynika z obserwacji pracowników socjalnych, iż młode matki nie potrafią gotować, tłumacząc to tym, że nie miały gdzie się tego nauczyć lub nie miały wzorców – tłumaczy Katarzyna Bartoszek, koordynatorka programu, wiceprzewodnicząca Inicjatywy Polska w Radomiu. - Warsztatami chcemy pokazać uczestniczkom programu, że zdrowe odżywianie nie kojarzy się tylko z listkiem sałaty na śniadanie i kiełkami na obiad. To cały proces odpowiednich nawyków, które nie są trudne do przyswojenia. Zdrowe gotowanie może być również tanie, co udowadniają prowadzący warsztaty szefowie kuchni Restauracji Leśny Dwór.
Podczas programu, realizowanego do końca czerwca, uczestniczki odkryją nowe smaki, poznają nieznane dotychczas składniki, będą miały okazję do kulinarnych eksperymentów. Zdobędą nowe kompetencje, przy czym nauczą się przygotowywać tanie, a jednocześnie zdrowe posiłki dla siebie i swoich rodzin.
Warsztaty kulinarne mają również charakter edukacyjny. Uczestniczki dowiedzą się, jak ważna jest zróżnicowana dieta oparta na wykorzystywaniu produktów z różnych grup, stosowaniu rozmaitych technik przygotowywania posiłków, bazująca na różnorodności smaków, barw i aromatów. W ten sposób przygotowane posiłki będą dostarczać organizmowi niezbędnych składników mineralnych, co jest elementem właściwego odżywiania się. - Uczestniczki same przygotowują posiłki, komponując je według własnego uznania. Uczą się w ten sposób samodzielności w kuchni. Na koniec smakują własnych dań, częstując też nimi własne dzieci, które w czasie warsztatów mają zapewnioną opiekę przez animatorów – mówi koordynatorka projektu.
Warsztaty są realizowane przy współpracy z Wodociągami Miejskimi w Radomiu, bo jak przekonują organizatorzy, projekt świetnie wpisuje się w kampanię promocyjną „Wkręć się w kranówkę”.
Warsztaty obejmują w sumie 18 spotkań. - Przygotowaliśmy w harmonogramie zajęć elementy edukacyjne związane z wykorzystaniem wody z radomskich wodociągów. Przygotowujemy też materiały informacyjne dla uczestniczek, w których podsumujemy i opiszemy powyższe elementy.
Planowane są również wizyty znanych osób z Radomia, działających w sferach politycznych i społecznych. Ma to wymiar dodatkowego bodźca i motywacji do wychodzenia z dysfunkcyności – wyjaśnia Katarzyna Bartoszek.
Warsztaty realizowane są w formie zadania publicznego, finansowanego przez gminę miasta Radomia. Partnerami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, spółka Wodociągi Miejskie w Radomiu, Restauracja Leśny Dwór oraz hurtownia spożywcza Bidfood Farutex.