Tegoroczna edycja przeglądu odbyła się w czwartek, 26 stycznia w sali koncertowej w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Już po raz siódmy zorganizował go Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu. Celem przeglądu była integracja środowiska osób niepełnosprawnych, umuzykalnianie osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ale także podtrzymanie polskiej tradycji kolędowania. - Jest to inicjatywa cykliczna, która odbywa się w styczniu i przedłuża atmosferę świąt Bożego Narodzenia - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. - Staramy się od najmłodszych lat uczyć dzieci integracji z osobami niepełnosprawnymi. Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mają takie oddziały. To jest wspaniały przykład polityki włączającej - dodaje Katarzyna Kalinowska.
Dwie ostatnie edycje przeglądu kolęd i pastorałek osób niepełnosprawnych odbyły się online ze względu na pandemię COVID-19. - W tym roku wszyscy do mnie dzwonili z pytaniem, czy odbędzie się przegląd na scenie. Zarówno dzieci jak i młodzież chcą występować i wszyscy bardzo cieszymy się z tego wydarzenia. Przegląd już na stałe wpisał się w tradycję szkoły - mówi Wioletta Brodowska, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych.
Jak podkreśla Żaneta Kawałek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych, takie wydarzenia przyczyniają się do zmiany postrzegania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. - To są takie same osoby jak my, z otwartym sercem, szczere i uśmiechnięte. Zaczynamy postrzegać osoby z niepełnosprawnościami już jako pełnoprawnych uczestników życia społecznego - tłumaczy dyrektor.
Uczestnicy oraz ich opiekunowie nie kryli radości z występów przed publicznością.
- Każde takie wydarzenie jest dla dzieci bardzo ważne. Występy w naszej placówce są częste i dzieci z wielką chęcią się do nich przygotowują i biorą w nich udział - mówi pani Ania, opiekunka ze Stowarzyszenia "Po Pierwsze Rodzina" w Radomiu.
- Na przeglądzie nasz zespół będzie śpiewał pastorałkę "Świeć gwiazdeczko świeć". Jest nas siedmioro. Bardzo cieszymy się, że możemy tu być - mówił Mariusz, wychowanek Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy, zespół "Domino".
Każdy uczestnik przeglądu po występie dostał drobny upominek. Zostały także przyznane wyróżnienia i nagrody specjalne.
https://dami24.pl/wiadomosci/muzyczne-anioly-wystapily-w-zespole-szkol-muzycznych/25727