Haiku jest krótką formą poetycką wywodzącą się z Japonii. Jak co roku, ogólnopolski konkurs haiku organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu w ramach Free(Ra)dom Festival. Hasłem tegorocznej edycji imprezy jest "Uwolnij (swoją) naturę".
Konkurs na najlepsze haiku to "17 sylab o wolności", w których uczestnicy muszą nawiązać do szeroko rozumianej wolności - zarówno w kontekście dosłownym, jak i metaforycznym. Udział w konkursie mógł wziąć każdy, a tradycyjnie kategorii wiekowych było dwie - do 18 roku życia i od 18 roku życia.
W tegorocznej edycji wśród dorosłych pierwsze miejsce zajął Marcin Kozłowski z Warszawy, który w swojej pracy nawiązał do żółwia. - Chciałem podejść do tego tematu troszeczkę inaczej. Przede wszystkim nie chciałem, by było to zbyt patetyczne. Myślę, że wolność w naszym życiu nie przejawia się w samych wielkich rzeczach, ale właśnie w bardzo drobnych. Każdy dzień i każda decyzja zależna jest od tego, na ile my jesteśmy wolni jako ludzie. Dlatego też postanowiłem podejść do tematu humorystycznie, puszczając oko do czytelnika - komentuje laureat.
Pierwsze miejsce w kategorii do 18 lat zajął 14-letni Felicjan Sokołowski z Czarnówki, który w swoim haiku nawiązał do muzyki, która, jak sam podkreśla, jest dla niego utożsamieniem wolności. - Gdy pisałem ten utwór nie myślałem tylko o wolności, ale też o tremie, jaką przeżywam, gdy gram na scenie. Od lat również komponuję muzykę, co daje mi wolność i ucieczkę od rzeczywistości i trudnych przeżyć. Często zamykam się w pokoju i po prostu uwalniam swoją muzykę - wyjaśnia Felicjan Sokołowski.
W kategorii do 18 lat drugie miejsce należało do Oliwii Wiśniewskiej z Radomia, natomiast trzecie zajęła Magdalena Ośka również z Radomia. Wyróżnienie w tej kategorii trafiły na ręce: Agaty Kolanowskiej, Felicyty Sokołowskiej i Leny Kasińskiej.
W kategorii powyżej 18 lat drugie miejsce zajęła Wioletta Jaworska z Nieborzyna, natomiast trzecie należało do Jakuba Wasilewskiego z Koła. Wyróżnienie otrzymali: Krzysztof Szczepański i Agnieszka Mitura-Bagińska.
Wyróżnione i nagrodzone prace będzie można znaleźć w bibliotecznym ogrodzie przy ul. Piłsudskiego 12.