Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Idea akcji narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton zorganizowano w 2001 r. i już na stałe wpisał się w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International.
- Maraton Pisania Listów jest największym na świecie wydarzeniem na rzecz obrony praw człowieka. Adresatami tych listów są rządy państw łamiących prawa człowieka. Te listy możemy pisać w dowolnych językach. Najważniejsze w maratonie pisania listów jest to, że jest to akcja masowa – mówi Elżbieta Kielska, rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.
Dzięki Maratonowi upowszechnianiana jest wiedza na temat wolności i praw człowieka. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych. Listy pisane na całym świecie są także naprawdę skuteczne. Jak wynika ze statystyk, ok. 30 proc. osób, w obronie których są pisane listy, zostaje uwolniona.
- Ja mam również swój taki osobisty akcent. W 2015 roku napisałem list w obronie Muhammada Bekzhanowa, jednego z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie. W lutym tego roku został uwolniony po 17 latach spędzonych w więzieniu. To tylko pokazuje, że warto w takich akcjach uczestniczyć – podkreśla prezydent Radosław Witkowski.
W tym roku prezydent Radomia również włączył się w akcję Maratonu Pisania Listów. Tym razem Radosław Witkowski napisał list w obronie Mahadine, cyberaktywisty z Czadu. Mężczyzna w ubiegłym roku zamieścił filmy na Facebooku, na których oskarża rząd swojego kraju m.in. o korupcję i sprzeniewierzenie pieniędzy. Kilka dni po publikacji został porwany i przez wiele tygodni torturowany. Grozi mu dożywocie.
Do akcji pisania listów włączyli się także uczniowie z 14 szkół średnich z Radomia i regionu, którzy dzięki zaangażowaniu i pomocy nauczycieli również okazali swoje wsparcie i zrozumienie.
W tym roku radomianie mogą pisać listy w obronie 10 osób, które zostały wskazane przez Amnesty International. Są to: Xulhaz Mannan z Bangladeszu, Hanan Badr el-Din z Egiptu, Farid i Issa z Izraela, Clovis Razafimalala z Madagaskaru, Taner i Dziesiątka ze Stambułu z Turcji, Shackelia Jackson z Jamajki, Ruch MILPAH z Hondurasu, Sakris Kupila z Finlandii, Mahadine z Czadu, Ni Yulan z Chin.
Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, które odbywa się co roku, w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada na 10-go grudnia.
Tegoroczny finał odbędzie się w dniach 9 -10 grudnia (od godz. 12 do godz. 12) w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Z roku na rok liczba napisanych listów jest coraz większa. W 2016 r. napisano 356 645 listy w blisko 800 miejscach w całym kraju. Wyższa Szkoła Handlowa, dzięki współpracy mieszkańców, uczniów szkół średnich oraz studentów zebrała 5076 listów.