To już kultowa konstrukcja, która powstała w latach 1932-1936 według nowatorskich na ówczesne czasy rozwiązań polskich inżynierów. W okresie międzywojennym most białobrzeski był największym mostem żelbetowym w Polsce. Cztery przęsła miały łącznie długość 250 m. Wcześniej istniał most drewniany. A dokładniej - dwa mosty. Jeden na samej Pilicy, drugi na starorzeczu. W czasie kampanii wrześniowej most wysadzili polscy saperzy. Potem Niemcy uzupełnili zburzone przęsło konstrukcją drewnianą. W czasie wojny, właśnie na białobrzeskim moście, w wyniku zdrady i zasadzki zatrzymano dowódcę warszawskiej bazy zgrupowania „Ponurego” - Jana Rogowskiego ps. „Czarek”. Wiózł wtedy zaopatrzenie dla partyzantów AK. Po wojnie, w 1950 roku, most odbudowano; oddany został do użytku 17 października, w 34. rocznicę rewolucji październikowej. Most był inspiracją dla twórców literatury polskiej, m.in. Agnieszki Osieckiej, Jarosława Iwaszkiewicza czy Stanisława Dygata.
To pierwszy kościół w tym mieście. Istniał już prawdopodobnie w 1511 roku, a być może nawet wcześniej i przypuszczalnie należał do archidiecezji gnieźnieńskiej. Nowy kościół fundacji Boglewskich erygowano ok. 1600 roku. Parafia wchodziła wtedy w skład dekanatu przytyckiego. Pierwszym proboszczem Brzegów (tak wtedy nazywały się Białobrzegi) był prawdopodobnie ks. Szymon Konopka. Kościół przetrwał w całości do czasów potopu szwedzkiego (1655-1660). Do budowy nowego, modrzewiowego kościoła przystąpiono w 1771 roku. Wiek XIX to trudny okres w dziejach parafii. W latach 1853-1860 zawieszono nawet jego działalność ze względów ekonomicznych. 2 lutego 1930 roku proboszcz, ks. Stanisław Jakubowski zawiązał komitet budowy nowego kościoła w parafii Białobrzegi. W 1932 roku słynny architekt Stefan Szyller przedstawił projekt kościoła w stylu „polski barok” i rozpoczęła się jego budowa. Nowy kościół, w obecnym kształcie, poświęcono 11 października 1958 roku.
W skład tego pięknego zespołu wchodzą dwa pałace: starszy, wybudowany w 1875 roku i nowy z 1936 roku. Zespół pałacowy zajmuje powierzchnię 13 ha. Pałace otoczone są urokliwym parkiem, który powstał w XVIII wieku. Znajduje się w nim wiele ciekawych pomników przyrody. Po wojnie w pałacach mieściły się: przedszkole, szkoła, mieszkania komunalne i Nadleśnictwo Białobrzegi, co, jak nietrudno się domyślić, zrujnowało budynki. Na wschód od pałacu znajdował się spichlerz. Do pałacu prowadzi aleja, wzdłuż której rosną 170-letnie kasztany. „Stary pałac” wybudowano z cegły w stylu neorenesansu francuskiego. Od strony południowej do budynku przylegała przybudówka. Była to dawna kaplica. „Nowy pałac” znajduje się w parku nieco na południe od starego. Zbudowano go z cegły na planie prostokąta. Ma dwie kondygnacje i podpiwniczenie. Budynek jest przykładem przedwojennej rezydencji. A cały kompleks trzeba koniecznie odwiedzić!
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.