Kilka dni temu do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, trafił nowoczesny separator komórkowy. To urządzenie do aferezy terapeutycznej. Zabieg ten wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju chorób krwi, w których przyczyną są nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania jednego z elementów ludzkiej krwi, a także w leczeniu nowotworów czy schorzeń autoimmunologicznych. Procedurę tę wykonuje się również przy pozyskaniu materiału biologicznego od zdrowego dawcy dla chorego biorcy.
- Jeżeli możecie sobie państwo wyobrazić pacjenta, który jest dializowany, to mniej więcej w ten sam sposób można wyobrazić sobie działanie tego urządzenia. Krew pobierana od pacjenta przechodzi przez urządzenie, a po oczyszczeniu z nieprawidłowych fragmentów, krew ze zdrowymi elementami wraca do pacjenta drugim wenflonem. Pozbywamy się od pacjenta tylko tego, co niepotrzebne, nadmiarowe, separujemy to z krwi - tłumaczyła nam dr hab. n. med. Marzena Wątek, kierownik Oddziału Hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. - To są głównie pacjenci z nowotworami krwi, najczęściej to pacjenci w pierwszej linii, pacjenci z ostrymi białaczkami.
https://www.cozadzien.pl/radom/lozka-dla-rodzicow-malych-pacjentow/101037
Dotychczas oddział hematologii musiał kierować pacjentów na leczenie do innych placówek. Obecnie będzie mógł wykonywać niezbędne procedury na miejscu. Warto dodać, że separator będzie również wykorzystywany do leczenia pacjentów poradni specjalistycznych.
- Na południu województwa mazowieckiego jesteśmy jedynym oddziałem hematologicznym posiadającym taki sprzęt, który umożliwia wykonywanie takich procedur - mówiła nam dr hab. n. med. Marzena Wątek.
Kierownik oddziału hematologii podkreśliła, że bardzo ważne jest wykonywanie morfologii krwi raz w roku. Dzięki temu, w przypadku nieprawidłowości, możliwe będzie szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
- Morfologia raz w roku jest koniecznością i naszym obowiązkiem, jeśli dbamy o swoje zdrowie. Pamiętamy o cytologiach, PSA, idziemy do przodu, jeśli chodzi o badania przesiewowe jelit, mamy mammografie, ale w tyle cały czas zostaje ten problem morfologii. A trzeba pamiętać, że to jest obraz naszych krwinek w organizmie i większość chorób naszego organizmu będzie widać właśnie w morfologii krwi - mówi nam kierownik oddziału.
Oddział Hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu rocznie przyjmuje ok. 1,5 tys. pacjentów.
https://dami24.pl/wiadomosci/nowe-urzadzenie-do-ratowania-zycia-w-szpitalu-na-jozefowie/29628