EUS to inaczej ultrasonografia endoskopowa. Polega ona na przeprowadzaniu badania wnętrza przewodu pokarmowego oraz jego ścian i otaczających narządów przy użyciu specjalnego endoskopu wyposażonego w głowicę USG. Pacjenci korzystający z EUS są najczęściej dotknięci schorzeniami trzustki lub dróg żółciowych, takimi jak nowotwory trzustki, torbielowate zmiany trzustki, podejrzenie kamicy przewodowej oraz zmiany podnabłonkowe w ścianie przewodu pokarmowego.
- Każdy pacjent kwalifikujący się do przeprowadzenia EUS najpierw musiał przejść inne badania np. gastroskopię, podczas której stwierdzono zmianę podśluzówkową i potrzeba zweryfikować czy ta zmiana jest łagodna czy złośliwa lub miał zrobione badanie USG jamy brzusznej, tomografię czy rezonans i ma podejrzenie zmiany nowotworowej - mówi lek. Bartłomiej Kalbarczyk, chirurg ogólny wykonujący endoskopie w MSS w Radomiu. - Badanie EUS jest dokładniejsze, ponieważ ta sonda, która jest umieszczona na stałe na końcu endoskopu, przylega do ściany przewodu pokarmowego i z większą dokładnością jesteśmy w stanie stwierdzić m.in. to jakiej wielkości jest dana zmiana i czy ma przepływ naczyniowy.
Podczas badania można wykonywać również zabiegi.
- Podczas badania lekarz decyduje np. o biopsji, czyli podejrzaną zmianę możemy zbioptować i materiał przekazać doktorowi patomorfologowi, aby zdecydował czy jest to zmiana łagodna czy złośliwa. Później następuje kwalifikacja do nadzoru lub do leczenia operacyjnego - mówi Kalbarczyk.
Badanie wykonuje się pacjentom pełnoletnim przyjętym na oddział chorób wewnętrznych lub chirurgii ogólnej. Jest ono wykonywane w narkozie i trwa około 15-20 minut. Czas ten może się wydłużyć, jeśli jest przeprowadzany zabieg.
Więcej informacji o badaniu EUS można uzyskać od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.05 w Pracowni Gastroenterologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu pod nr tel. 48 361 33 97. Badania są wykonywane pięć dni w tygodniu w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Szpital zakupił specjalistyczną aparaturę do EUS dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. Jej koszt to ponad 800 tys. zł.