1 września 1939 roku o godz. 4.35 od bombardowania bezbronnego Wielunia rozpoczął się atak z zaskoczenia hitlerowskich Niemiec na Polskę. Pięć minut później zbombardowane zostało Westerplatte. Następnie koncentryczny atak na Śląsk i Warszawę. Radomskie obchody 82. rocznicy ataku na Polskę rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem 72. Pułku Piechoty w Radomiu przy ul. Malczewskiego, tuż obok Rogatki. Następnie w kościele garnizonowym odprawiona została msza święta. Po niej złożenie meldunku dowódcy garnizonu Radom, wciągnięcie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. - W ciągu sześciu lat pochłonęła dziesiątki milionów ofiar, zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej. Jej najstraszniejsze przejawy wynikające ze zbrodniczej polityki nazizmu miały miejsce zarówno w obozach koncentracyjnych jak i w miejscach planowanej zagłady masowej. Do takich miejsc należał także Radom - mówił podczas uroczystości na placu przed kościołem garnizonowym wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/82-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-zdjecia/75716
Radomskie lotnisko wojskowe na Sadkowie zostało zbombardowane przez niemieckie samoloty zaledwie kilka godzin po ataku na Westerplatte. Podczas radomskich obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej tamte realia przypomniał wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik: "Nasze miasto było świadkiem masowych straceń w których zginęło z ręki okupanta życie straciło tysiące osób. Miejsca takie jak Firlej, Cerekiew, Kosów, Michałowice, Kończyce, Wincentów, gdzie dokonane zostały ordy zbiorowe – dziś otaczamy czcią oddając hołd pomordowanym. Pamiętając o nich, tak jak pamiętamy o ofiarach publicznych egzekucji na terenie Fabryki Broni, przy szosie Kieleckiej, szosie Warszawskiej oraz w Rożkach".
Na skutek wojny liczba mieszkańców w Radomiu zmalała o kilkadziesiąt tysięcy osób. Dziś, w tę smutną rocznicę, wspominamy poległych i zasłużonych żołnierzy, ludność cywilną, chłopców, dziewczęta.
Apel pamięci odczytał mjr Artur Zych: "Stajemy dziś do uroczystego apelu na placu kościoła garnizonowego. W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, aby przywołać pamięć bohaterów, którzy w 1939 r. oddali życie za ojczyznę. Pochylając głowy w skupieniu i zadumie oddajemy cześć i składamy hołd wszystkim naszym rodakom, dla których ojczyzna do ostatniej chwili życia pozostała dobrem najwyższym".