IRENEUSZ TARWACKI
Były zawodnik Radomiaka Radom i wieloletni trener bramkarzy w grupach młodzieżowych. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 29 października 2023 roku. Miał 49 lat. Został pochowany na cmentarzu komunalnym na Firleju.
PAWEŁ FARBIŚ
Były prezes Iskry Gózd, trener Centrum Radom, KS Błotnica i Strażaka Wielogóra. Pracował również w strukturach Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W ostatnich latach prowadził swoją firmę. Prywatnie wielki sympatyk Radomiaka Radom. „Człowiek dla którego sport, a w szczególności piłka nożna była życiową pasją. Człowiek uczynny i przyjacielski” - żegnali Pawła Farbisia koledzy z Centrum Radom.
Paweł Farbiś zmarł 31 października w wieku 47 lat.
ZBIGNIEW LESISZ
Regionalista, autor publikacji o historii Zwolenia i jego mieszkańców.
Zbigniew Lesisz urodził się 3 maja 1931 roku w Zwoleniu. Absolwent Wydziału Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W 1954 uzyskał dyplomu inżyniera mechanika. Przez kilka lat pracował w swoim zawodzie w Kietrzu w woj. zielonogórskim. W 1965 rozpoczął pracę na budowie Zakładów Azotowych w Puławach. Pracował tu do przejścia na emeryturę; był jednym z założycieli w ZA Solidarności i aktywnym działaczem związku.
Od najmłodszych lat interesował się historią Zwolenia - zbierał materiały dotyczące przeszłości miasta, dzięki czemu odkrył szereg nieznanych lub zapomnianych zdarzeń i faktów, a także przywrócił pamięć o ludziach wybitnych i zasłużonych dla dziejów Zwolenia i jego okolic. Zebrane materiały posłużyły do opublikowania kilkunastu książek o tematyce historycznej w ramach serii „Biblioteka Zwoleńska imienia doktora Jana Pawłowskiego” i licznych artykułów w prasie regionalnej. Wydawca, redaktor i autor tekstów w lokalnym czasopiśmie „Trzęsiworek” i „Trzęsiworek Bis”, na łamach których publikował teksty popularno-naukowe, ale też włączał się w debatę publiczną, opisując problemy, z którymi stykali się mieszkańcy ziemi zwoleńskiej. Zbigniew Lesisz zmarł 18 listopada 2023. Miał 89 lat.
MAREK BACZKOWSKI
Przez wiele lat naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Marek Baczkowski służbę w policji rozpoczął w 1989 roku. Związany był zarówno z pionem prewencji, jak i pionem kryminalnym. W 2002 został mianowany na stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Od 2006 roku zajmował stanowisko naczelnika Wydziału Prezydialnego, który w 2012 roku przekształcony został w Wydział Komunikacji Społecznej w KWP. W lutym 2022 roku odszedł na emeryturę.
Młodszy inspektor Marek Baczkowski zmarł nagle w listopadzie 2023. Miał 53 lata. Został pochowany w Zwoleniu.
ks. ANDRZEJ PAWLIK
Pracował w wielu parafiach w powiecie radomskim, przez wiele lat był proboszczem we Wsoli.
Andrzej Pawlik urodził się 10 stycznia 1945 roku w Ludwikowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1974. Pracował w Mniszku, Cerekwi, Dąbrówce Nagórnej, Woli Taczewskiej i Kończynach. Od 1992 do 2019 roku był proboszczem parafii pw. Świętego Bartłomieja we Wsoli.
Ks. kanonik Andrzej Pawlik zmarł 30 listopada 2023. Miał 78 lat.
FELIKSA NIEWIADOMSKA
Ostatnia żyjąca osoba, która pracowała w radomskiej Fabryce Broni jeszcze przed II wojną światową.
„Pani Feliksa Niewiadomska - ostatni żyjący pracownik przedwojennej Fabryki Broni, kobieta z wieloma zasługami dla polskiego państwa podziemnego. Pani Feliksa rozpoczęła pracę w Fabryce Broni w Radomiu w maju 1939 roku. Najpierw zajmowała się wydawaniem narzędzi, a następnie pracowała przy odbiorze słynnych pistoletów #VIS wz. 35. Podczas okupacji niemieckiej, podjęła współpracę z ruchem oporu. Dostarczała informacje na temat produkowanej broni, które potem były przekazywane do Londynu, gdzie funkcjonował polski rząd na uchodźctwie. W przedwojennej Fabryce Broni pracował również jej ojciec oraz mąż” - napisała na swojej stronie Fabryka Broni.
Urodziła się 20 września 1920, zmarła 29 grudnia 2023. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
WITOLD KOWALSKI
Malarz, jeden z najważniejszych artystów związanych z regionem radomskim.
Witold Tomasz Kowalski urodził się 28 maja 1944 roku. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z roku 1969; studiował m.in. pod kierunkiem profesorów: Andrzeja Jurkiewicza, Artura Nachta-Samborskiego i Aleksandra Kobzdeja. Wpływ na jego wykształcenie mieli również asystenci z pracowni Nachta: Jacek Sienicki i Tomasz Żołnierkiewicz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni, którą oficjalnie prowadził Aleksander Kobzdej, a faktycznie relegowany z uczelni Nacht-Samborski.
Kowalski brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Bratysława, Jarosław, Koszyce), zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce, m.in. Radom (BWA, KMPiK, Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego), Busko-Zdrój (filia BWA Kielce), Rzeszów (BWA), Słupsk (BWA), Toruń (BWA) i Warszawa (MCKiS).
Zmarł 5 stycznia 2024 roku.
HENRYK KALISZUK
Prof. Uniwersytetu Radomskiego, wieloletni pracownik Wydziału Sztuki.
W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1998 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyscypliny artystycznej architektury wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP.
W pracy zawodowo-twórczej od 1973 roku prowadził indywidualną praktykę zawodową, obejmującą projektowanie w zakresie architektury, konstrukcji, architektury wnętrz i wystawiennictwa. Był autorem i współautorem realizacji architektonicznych wielu budynków architektonicznych, budynków jednorodzinnych i rezydencji wraz z projektami wnętrz i wyposażenia. Zrealizował liczne wystąpienia wystawiennicze w Polsce i za granicą, wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach. W latach 1977-2011 pracował również na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.
Zmarł 7 stycznia 2024 roku. Miał 77 lat.
STANISŁAW MUSIAŁ
Emerytowany strażak, radomski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w latach 1998-1999.
Starszy brygadier w stanie spoczynku Stanisław Musiał zmarł 10 lutego 2024 roku. Miał 75 lat. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
RYSZARD JAGUSIŃSKI
W latach 70. jeden z najlepszych zawodników Broni Radom. Po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem młodzieży.
Zmarł 18 lutego 2024 roku w wieku 80 lat.