PAWEŁ NOWAK
Nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej numer 9 w Radomiu. W PSP nr 9 pracował przez ostatnie pięć lat. Służył także w Środowisko-Lekarskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, był instruktorem pływania. Pozostawił żonę i dwie córeczki. Koledzy z pracy wspominają go jako człowieka o dobrym sercu, który nigdy nie odmawiał pomocy.
Przegrał walkę z chorobą nowotworową. Zmarł 3 listopada 2021 roku w wieku 42 lat.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ARTUR KUPIEC
Był ikoną Broni Radom. To w niej rozpoczynał swoją piłkarską karierę i z niej przeniósł się do Legii Warszawa, gdzie zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej.
W barwach stołecznego zespołu rozegrał ponad 30 meczów. Grał też w takich klubach jak Hutnik Warszawa, Radomiak Radom, Polonia Warszawa, Ceramika Opoczno, Korona Kielce czy Mazowsze Grójec. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Był szkoleniowcem Siarki Tarnobrzeg, Energii Kozienice, Pilicy Białobrzegi czy kilkukrotnie Broni Radom. Ekipę z Plant prowadził ostatnio do 24 sierpnia 2021 roku.
Zmarł 6 grudnia 2021 roku. Miał 49 lat.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Diakon KAROL DOBRASIEWICZ
Diakon Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Pochodził z parafii farnej w Radomiu. Po maturze studiował na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Był wolontariuszem w Centrum Młodzieży Arka. W trakcie studiów i formacji seminaryjnej angażował się w organizację rekolekcji dla szukających drogi życiowej oraz w Szkołę Lektora dla ministrantów. Święcenia diakonatu przyjął 8 czerwca 2019 roku z rąk biskupa Piotra Turzyńskiego w radomskiej katedrze. W ostatnim czasie odbywał praktyki duszpasterskie w ośrodku „Promień” w Mariówce w powiecie przysuskim.
Zmarł 6 grudnia 2021 wieczorem w wyniku obrażeń, których doznał, kiedy pod Starachowicami kierowana przez niego toyota yaris wjechała w tył innej toyoty, po czym zjechała na przeciwny pas ruchu i uderzyła w jadącego z naprzeciwka dostawczego citroena. Diakon Dobrasiewicz miał 31 lat.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRZEGORZ GUMIŃSKI
Uczestnik robotniczego protestu 25 czerwca 1976 roku. Przez 30 lat działał w Solidarności w Zakładach Metalowych „Łucznik”; był członkiem obsady pocztu sztandarowego oraz członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „S” w Zakładach Metalowych i Fabryce Broni odpowiedzialnym za sprawy socjalne. „Człowiek prawy, niezłomny, koleżeński” - napisał wieloletni przewodniczący KZ „S” w Łuczniku, Zbigniew Cebula.
Grzegorz Gumiński zmarł 16 stycznia 2022 roku. Miał 63 lata.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MAGDALENA CIEPIELAK
Dziennikarka „Życia Radomskiego” i lokalnej „Gazety Wyborczej”. Pochodziła z Suchedniowa. Po ukończeniu studiów na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wybrała pracę dziennikarską. Najpierw w „Życiu Radomskim”, dzienniku będącym mutacją „Życia Warszawy”. Tutaj przeszła wszystkie etapy praktyki redakcyjnej: od stażysty przez młodszego redaktora, redaktora, po publicystę. Od połowy lat 90. pracowała w „Gazecie Wyborczej” w Radomiu.
Zajmowała się tematyką społeczną, samorządową, medyczną i, szeroko rozumianą, prawniczą. Rozmówcy obdarzali Ją dużym zaufaniem, dzięki czemu pozyskiwała tematy, o których inni mogli pomarzyć. Bezkompromisowa w dociekaniu prawdy, obiektywna, z ogromnym wyczuciem tego, co ważne. Przez blisko 40 lat pracy zapisała na swoim koncie mnóstwo załatwionych piórem spraw dla mieszkańców i miasta. Lubiła dobre kino, książki, muzykę, zwiedzanie świata. Dobry, empatyczny człowiek, na którego zawsze i we wszystkim można było liczyć.
Zmarła 22 stycznia 2022 roku. Została pochowana w Suchedniowie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gen. RYSZARD OLSZEWSKI
W latach 1982-86 dowódca 60 Lotniczego Pułku Szkolnego w Radomiu. Pilot od 1966 roku. Był pilotem instruktorem w 58 Lotniczym Pułku Szkolnym w dęblińskiej Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej. W latach 90. pełnił najważniejsze funkcje w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Karierę naukową rozpoczął w 1992, uzyskując stopień naukowy doktora nauk wojskowych w zakresie strategii wojskowej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a następnie w 1998 – obronił pracę habilitacyjną. Od września 1999 był zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W latach 2000-2001 studiował na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Od kwietnia 2002 do końca marca 2005 dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.
Autor ponad 30 prac i publikacji w dziedzinie strategii obronnej państwa, w tym książki „Lotnictwo w odstraszaniu militarnym”. W 1999 otrzymał tytuł doktora honoris causa Słowackiej Wojskowej Akademii Lotniczej w Koszycach. Odszedł ze służby we wrześniu 2005 roku. Od lipca 2005 był ambasadorem Polski w Kambodży aż do czasu zamknięcia placówki w 2008.
Zmarł 18 lutego w Warszawie w wieku 74 lat.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
https://www.cozadzien.pl/radom/odeszli-od-nas/86762
STANISŁAW ZIELIŃSKI
Wybitny regionalista, bibliofil, znawca regionu, autor wielu publikacji o ziemi radomskiej. Urodził się w 1939 roku w Kozłowie w gminie Jastrzębia. W 1963 r. właśnie w Jastrzębi został kierownikiem biblioteki. Sześć lat później był organizatorem i pierwszym kierownikiem biblioteki Wydziału Ekonomicznego w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Przez wiele lat w niej pracował. Wydawca roczników Muzeum Wsi Radomskiej, współpracował także przy wydawaniu Kwartalnika PTTK „Radomir”. Bibliofil, członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego, autor dziesiątków artykułów, człowiek, który o historii Radomia i powiatu radomskiego wiedział prawie wszystko.
W 2020 roku był pomysłodawcą i redaktorem pierwszego tomu serii Radomska Biblioteka Pamięci, zatytułowanego „Podróże, wycieczki, wyprawy. Radom i okolice 1880-1914”, a wydanego przez Europejską Uczelnię Społeczno-Techniczną w Radomiu. Autor zamieszczonego w „Podróżach...” minisłowniczka zapomnianych obywateli Radomia.
Zmarł 12 marca. Miał 83 lata.