O przyznaniu odznaczenia Andrzejowi Cieślikowi Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze. - Dziękuję, że podjął się pan tak trudnego zadania i zapewnił bezpieczeństwo mieszkańcom Mazowsza podczas trzeciej fali COVID19 - powiedział podczas wręczenia odznaczenia minister zdrowia Adam Niedzielski.
Andrzej Cieślik funkcję pełnomocnika w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym objął zgodnie z decyzją ministra zdrowia (z 10 marca 2021). W ramach obowiązków Cieślik miał uruchomić w miejskiej lecznicy szpital tymczasowy, covidowy oddział intensywnej terapii (20 łóżek), usprawnić pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i pokierować bieżącą działalnością szpitala. W sprawozdaniu przedstawionym Radzie Miejskiej Radomia Andrzej Cieślik i w raporcie dla wojewody mazowieckiego dowodził, że powierzone mu zadania wypełnił. W dokumencie przypomniał, że szpital tymczasowy został uruchomiony 18 marca br. „i od tego momentu leczono w nim 375 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem Covid-19 (dane do dnia 25 maja 2021 r. Od 30 kwietnia br. roku funkcjonuje 20 łóżkowy o najwyższych wymogach i wyposażeniu przez Totalizatora Sportowego Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – Covid 19, w którym leczono dotychczas 24 pacjentów”.
W dokumencie mowa jest także o liczbie zatrudnionych w szpitalu tymczasowym (w tym punkty i akcje szczepień przeciwko Covid-19) m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, salowych czy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a także o usprawnieniu pracy SOR-u. W związku ze znaczącym spadkiem liczby zachorowań i hospitalizowanych pacjentów covidowych Cieślik wnioskował u wojewody mazowieckiego o przywrócenie podstawowej działalności oddziałów RSS przekształconych w „covidowe”; wojewoda do wniosku się przychylił, a odziały od 17 maja (po uprzednim przygotowaniu) rozpoczęły przyjmowanie pacjentów. Drugi wniosek Cieślika do wojewody dotyczył przywrócenia podstawowej działalności oddziału obserwacyjno-zakaźnego; wojewoda tu również wyraził zgodę i oddział będzie przyjmował pacjentów od 1 czerwca.
Zdaniem Cieślika to RSS ponosi odpowiedzialność za opóźnienia w uruchomieniu szpitala tymczasowego. Wymienia tu „długotrwałe, opóźniane, przeciągane w czasie umów, aneksów, protokołów, porozumień, terminów odbiorów”. „Szpital nie przedstawił pełnomocnikowi żadnej korespondencji z Totalizatorem Sportowym, wskazującej na niedociągnięcia i nieprawidłowości postępowania Totalizatora Sportowego” - orzekł w sprawozdaniu dla rady miejskiej i ministerstwa zdrowia Cieślik.
Pełnomocnik w szpitalu przekonuje także, że sytuacja finansowa lecznicy jest trudna, mimo chwilowej poprawy finansowej w okresie 2020-2021 (środki z budżetu państwa na walkę z covid-19), i w jego ocenie szpital "musi podjąć bardzo pilnie zadania restrukturyzacyjne, w przeciwnym razie będzie miał poważne problemy z kontynuacją działalności na wymaganym przepisami poziomie".
https://www.cozadzien.pl/radom/minister-zakonczyl-wspolprace-z-cieslikiem/73076
Decyzją wojewody Andrzej Cieślik punkcję pełnomocnika RSS przestaje pełnić 31 maja. Od 1 czerwca na stanowisko dyrektora placówki wraca Marek Pacyna.