Sesja nadzwyczajna, która odbyła się w czwartek, 14 listopada, miała jedynie dotyczyć podjęciu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania terenu w rejonie ulic Wierzbickiej, Toruńskiej i Starowiejskiej, ale do porządku obrad wprowadzono także nieprzegłosowany na poprzedniej sesji (4 listopada) projekt w sprawie nieodpłatnego użyczenia ZHP pomieszczeń, na 10 lat. Tym razem radni projekt przegłosowali. W głosowaniu udział wzięło 24 radnych. Za tym, aby bezpłatnie harcerze mogli korzystać z oficyny ratusza zagłosowało 21 radnych, jedna osoba była przeciw, a dwie się wstrzymały. - Udało się przegłosować za drugim razem. Radni mieli pytania, te pytania zarówno przez władze miasta, jak i komendanta hufca zostały rozwiane no i prawie jednogłośnie wniosek został przyjęty. To świadczy o tym, że warto rozmawiać, dyskutować i nie wolno podejmować pochopnych decyzji - tak skomentował sprawę Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych PiS.
- To jest bardzo dobra wiadomość, bo jak wiemy ZHP jest doskonale przygotowane, do tego, aby zagospodarować tę część ratusza. Tak naprawdę my jako mieszkańcy i władze miasta czekamy na efekty działań hufca - przyznała po sesji wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
https://www.cozadzien.pl/radom/dla-kogo-oficyny/60493
Radości z decyzji radnych nie kryje Bartosz Bednarczyk, komendant hufca. - Cieszę się, że radni wyrazili zgodę na naszą inicjatywę, bo tak naprawdę w tych kategoriach trzeba to odbierać - mówił po czwartkowej sesji Bartosz Bednarczyk. - Zależy nam na tym, aby oficyna ratusza ożywiła stare miasto. W związku z tym mamy zamiar wnioskować do instytucji zewnętrznych o środki na stworzenia tam infrastruktury, która będzie służyła mieszkańcom, bo oficyna nie będzie tylko siedzibą hufca - zaznacza Bednarczyk.
Jak już pisaliśmy, harcerze chcą by w nowej siedzibie hufca powstało centrum aktywności młodych o nazwie "Przystanek Wolność". Będzie to m.in. multimedialna wycieczka w przeszłość, dzięki której będzie można poznać działania radomskiej młodzieży i jej aktywność w ruchach niepodległościowych i wolnościowych od połowy XIX wieku po dzień dzisiejszy. Przy jej tworzeniu wykorzystane zostaną zabytki i pamiątki do tej pory zgromadzone przez hufiec, ale także nowe obiekty pozyskane podczas tworzenia ekspozycji.
Największe pomieszczenie w oficynie, o powierzchni 60 metrów, ZHP chce przeznaczyć na „harcówkę o charakterze konferencyjno-kinowym”, która będzie się od czasu do czasu zmieniać w salę kinową. Radomianie nie tylko oglądaliby filmy traktujące o wolności – zarówno w sensie politycznym, jak i osobowościowym, ale także dyskutowaliby o nich z ekspertami.
Jak przyznaje Bartosz Bednarczyk, komendant hufca, pierwszym elementem, który zostanie uruchomiony w oficynie to właśnie kino "Wolność". - Myślę, że najpóźniej wiosną będziemy mogli zaprosić mieszkańców na pierwsze seanse - przyznaje.