Już w niedzielę, 8 września rusza IX edycja festiwalu Opętani Literaturą i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tegoroczne hasło festiwalu to „(na)RODZINY” i ma to związek ze 120. rocznicą urodzin Gombrowicza, która przypada właśnie na ten rok. Organizatorzy chcą mówić o narodzinach i rodzinie jako źródle inspiracji. Na rodzinę chcą spojrzeć w szerszym kontekście, utożsamiając ją m.in. z większą wspólnotą, np. narodem. - Rodzina w literaturze jest jednym z ważniejszych tematów, szczególnie istotnym dla debiutantów, co pokazuje nasze dziewięcioletnie doświadczenie. Połowa zgłaszanych na nasz konkurs książek zwykle poświęcona jest jakimś rozrachunkom rodzinnym albo nostalgicznym zwrotom ku dzieciństwu - tłumaczy Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-prasowa-dot-festiwalu-opetani-literatura-zdjecia/103386
Tradycyjnie już festiwal zakończy gala, podczas której poznamy tegoroczną laureatkę bądź laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tym roku do konkursu zgłosiło się 84 debiutujących autorów, z czego kapituła wyłoniła pięciu nominowanych: Iwonę Bassę, Grzegorza Bogdała, Katarzynę Groniec, Barbarę Klicką i Aleksandrę Tarnowską. - Dla nas to ogromna satysfakcja, że możemy być gospodarzem tej wspaniałej gali. Również cieszy partnerstwo, czyli bardzo dobra współpraca z samorządem województwa mazowieckiego, ale także z naszymi mecenasami, którzy są zakorzenieni w Radomiu i bardzo aktywnie włączają się w życie kulturalne naszego miasta - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydentka Radomia.
Laureat oprócz głównej nagrody otrzyma także statuetkę i lornetkę, która jest symbolem uważności wobec świata i nawiązuje do ostatnich lat życia Gombrowicza, kiedy to właśnie lornetka była jednym z najważniejszych przedmiotów codziennego użytku. Dodatkowo wszyscy nominowani otrzymają po 5 tys. zł. W sobotę dowiemy się także, kto otrzyma wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence na południu Francji.
Na tegorocznych "Opętanych" zaprosił również Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. - Festiwal ten ma już pewną renomę i to zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. To wydarzenie jest również taką okazją, aby mieszkańcy Radomia i okolic mogli zobaczyć, jak dużo jest tu dobrej energii i jak wiele pracy wykonują wszyscy ci, którzy są zaangażowani w funkcjonowanie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Koncerty, spotkania i dyskusje w ramach festiwalu będą się odbywać zarówno we Wsoli jak i w Radomiu. "Opętani" rozpoczną się już w niedzielę, 8 września o godz. 17 w Muzeum we Wsoli. Wydarzenie zapoczątkuje zabijanie Sienkiewicza i spotkanie z Jakubem Nowakiem, ubiegłorocznym laureatem Nagrody Gombrowicza. Po spotkaniu odbędzie się koncert Kuby Sienkiewicza, wokalisty i gitarzysty, lidera zespołu Elektryczne Gitary.
Co więcej w programie?
Poniedziałek, 9 września, godz. 18, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli - Opętani Czytani - czytanie fragmentów dziewiątego rozdziału "Opętanych" przez Marię Pakulnis, aktorkę filmową.
Wtorek, 10 września, godz. 18, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu - Siła kompleksu urodzenia - o sile kompleksu urodzenia i polskich "przeklętych problemach" będzie mówił prof. Roch Sulima, historyk i antropolog kultury.
Środa, 11 września, godz. 18, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu - Rodzinne prawdy i fikcje - spotkanie z Elizą Kącką, autorką książki "Wczoraj byłaś zła na zielono".
Czwartek, 12 września, godz. 18, Miejska Biblioteka w Radomiu - Źle urodzeni? Czy i jak uczyć Polski w szkole? - debata, w której udział wezmą Michał Friedrich, Aleksander Korczak, Jan Wróbel, Anna Spólna (moderatorka).
Piątek, 13 września, godz. 19, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu - Tak rodzą się pisarze - rozmowa z nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Sobota, 14 września, godz. 17, Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu - Ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Na wybierających się do Wsoli, jak zawsze, czekać będzie bezpłatny autobus (przystanek Chrobrego/ Czysta; kierunek: Michałów – w niedzielę, 8 września o godz. 16.15, a w poniedziałek o godz. 17.30.