Do diecezji radomskiej przyjadą młodzi ludzie z 17 krajów. Między innymi pielgrzymi z Włoch, Brazylii, Ukrainy,Węgier czy Konga. W sumie będzie ich 1400. Obecnie trwa tzw. rejestracja „last minute” czyli ostatnie dni zapisów. W samym Radomiu zakwaterowanych będzie około 500 osób. Jako pierwsi (18 lipca) przyjadą Rosjanie, pozostałe grupy 20 lipca.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
W środę (20 lipca) rozpoczną się obchody ŚDM w diecezji radomskiej. W przygotowanie atrakcji dla pielgrzymów włączyły się między innymi Lasy Państwowe, Urząd Marszałkowski, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka”, Muzeum Wsi Radomskiej i radomscy harcerze. Goście w czwartek udadzą się na wycieczkę do Królewskich Źródeł, natomiast w piątek rano wyruszą na pielgrzymkę do sanktuariów w naszej diecezji. - Pielgrzymka będzie wyjątkowa, ponieważ będzie miała międzynarodowy wymiar. Będzie międzynarodowy śpiew i międzynarodowa modlitwa - wyjaśnia ks. Mariusz Wilk
Do najciekawszych atrakcji przygotowanych dla pielgrzymów należy piątkowy „Festiwal narodów”. Na trzech scenach (przed kościołem garnizonowym, na Pl. Jagiellońskim i w Parku Kościuszki) odbędą się prezentacje artystyczne zagranicznych grup (godz.19-21).
Głównym dniem obchodów będzie sobota. Już o godzinie 10 na stadionie MOSiR-u przy ul. Narutowicza odbędzie się mundial ŚDM. W tym samym czasie przed radomską katedrą rozpoczną się gry terenowe zorganizowane przez harcerki ZHR. Kolejną atrakcją tego dnia będzie „Podróż do źródeł”,czyli 1400 metrów najważniejszych wydarzeń z historii Radomia. Widowisko z udziałem grup rekonstrukcyjnych odbędzie się w centrum miasta. Trasa ma przebiegać od kościoła św. Jana przez Stare Miasto aż na Piotrówkę.
W skansenie natomiast odbędzie się piknik „Posmakuj Polski”. - Panie z 52 kół gospodyń wiejskich z okolicznych gmin przygotują regionalne potrawy takie jak pierogi, kompoty, gulasze czy bigosy. Będzie można nauczyć się tańczyć polki czy oberka – wylicza Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. W pikniku mogą wziąć udział osoby związane z ŚDM. Wstęp możliwy będzie wyłącznie dla uczestników, dziennikarzy oraz rodzin, u których zatrzymali się pielgrzymi (otrzymają oni specjalne identyfikatory). - Muzeum w dniach 23-24 lipca będzie zamknięte dla turystów. Skansen będzie zamknięty w sobotę, czyli w dniu pikniku. W niedzielę natomiast pracownicy ZUK-u muszą uprzątnąć teren - wyjaśnia dyrektor skansenu.
W centrum miasta o godz.17 pielgrzymi wezmą udział w polonezie na 1000 par. W rytmie naszego narodowego tańca uczestnicy ruszą z placu Corraziego na Plac Jagielloński, gdzie o godz.18 rozpocznie się Apel Młodych i Nieziemskie Granie.
Niedziela będzie dniem przeznaczonym dla pielgrzymów i rodzin, u których są zakwaterowani. W dniach 20-25 lipca uczestnicy ŚDM będą mogli za darmo po okazaniu identyfikatora odwiedzić instytucje kultury na Mazowszu. Mieszkańcy miasta, którzy nie są związani z obchodami ŚDM mogą brać udział w wydarzeniach organizowanych w centrum miasta.
- Nasza praca nie jest tak spektakularna jak organizatorów, ale skupiamy się na przygotowaniach infrastrukturalnych i technicznych. Zapewnimy sprawną komunikację oraz zadbamy o kwestie związane z bezpieczeństwem. Zaangażowanych jest wiele instytucji m.in. ZUK, MZDiK, policja, straż czy pogotowie - mówi Konrad Frysztak wiceprezydent Radomia. Przejazd komunikacją miejską dla osób posiadających identyfikatory będzie darmowy. Władze miasta udostępnią dodatkowe parkingi dla pielgrzymów, którzy przyjadą autokarami i samochodami osobowymi (przy lotnisku na Sadkowie, przy UTH przy ul. Chrobrego, na Bulwarowej i przy ul. Narutowicza). Podróż z Radomia do Krakowa podzielona została na dwie tury i realizowana będzie specjalnymi pociągami. Pierwsi pielgrzymi do Krakowa pojadą już 25 lipca, natomiast reszta uda się tylko na samo spotkanie z Ojcem Świętym (28 lipca). Dzięki umowie zawartej z Kolejami Mazowieckimi koszt biletu w obie strony dla jednego uczestnika ŚDM wynosi 55 zł. Z transportu kolejowego korzystać będą pielgrzymi z Afryki, którzy do naszego kraju przylecieli samolotem. Wszyscy pielgrzymi z naszej diecezji nocować będą w miejscowości Pobiednik koło Krakowa, skąd mają tylko 5 km do miejsca spotkania z papieżem.
Z okazji diecezjalnych obchodów powstały dwie mobilne aplikacje „Światowe Dni Młodzieży na Mazowszu” oraz dotycząca atrakcji w skansenie.
W Polsce realizowany jest projekt „Bilet dla brata”, w którym diecezja radomska także bierze udział. Polega on na zbiórce pieniędzy dla młodych ze wschodu, by Ci mogli uczestniczyć w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Diecezja radomska na ten cel zebrała kwotę 250 tys zł., dzięki czemu młodzież z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Litwy ale i Afryki będzie mogła przyjechać do Polski.
Diecezja radomska zadeklarowała chęć przyjęcia 5 tys. pielgrzymów. Jeszcze pół roku temu na przybycie do naszego regionu zdeklarowało się 3,5 tys. obcokrajowców. Ostatecznie zarejestrowanych jest 1400 gości.- Zrezygnowała m.in. duża grupa z Włoch, która przestraszyła się podróży po wydarzeniach we Francji. Innym powodem rezygnacji z przyjazdu były problemy finansowe - mówi ks. Mariusz Wilk.
Organizatorzy ŚDM w Krakowie zapewniają, że odpowiednie służby zadbają o bezpieczeństwo pielgrzymów. - Światowe Dni Młodzieży będą dobrze zabezpieczone. Gdybyśmy myśleli, że jest inaczej, nie moglibyśmy funkcjonować normalnie. Celem ataków terrorystycznych nigdy nie były obiekty kultu religijnego – mówi ks. Marek Adamczyk, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.