W projektach ustaw znalazły się m.in. zapisy dotyczące powstania specjalnych stref interwencyjnych w miejscach, gdzie panuje zastój gospodarczy.
- Chcemy, aby prezydent miasta miał możliwość tworzenia specjalnych stref w miejscach, gdzie natychmiast trzeba ożywić handel. Przedsiębiorcy z takich stref mogliby korzystać ze zwolnień podatkowych. Oprócz tego proponujemy zmiany w kodeksie pracy, które pozwoliłyby na handel w niedzielę do godziny 14. Dzięki temu osoby zatrudnione w sklepach na umowę o pracę miałyby krótszy dzień pracy. Sprzedawać po tej godzinie mogliby tylko ci, którzy są właścicielami placówki handlowej - tłumaczy wiceprezydent Igor Marszałkiewicz.
Władze Radomia chcą również zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu obiektów handlowych o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych.
- Chodzi tu przede wszystkim o to, że inwestor, który będzie chciał postawić tego typu obiekt w mieście, musiał wcześniej sporządzić specjalne prognozy skutków finansowych oddziaływania na rynek pracy, handlu, usług i produkcji dla danego miasta i regionu. Dodatkowo nasze propozycje zakładają wprowadzenie maksymalnej stawki podatku od nieruchomości dla handlu detalicznego sklepów o powierzchni do 400 metrów kwadratowych. Liczę, że ponad podziałami uda nam się doprowadzić do tego, że Sejm przyjmie te projekty. Szczególnie liczymy na wsparcie ze strony parlamentarzystów PO - dodaje Igor Marszałkiewicz.
Wiceprezydent odniósł się również do pomysłów ożywienia handlu w Radomiu autorstwa radnych Platformy Obywatelskiej (czytaj o nich TUTAJ).
- Wprowadzenie na nowo ruchu kołowego na ulicę Żeromskiego w tej chwili nie jest realne. Technicznie ta ulica nie jest przygotowana na tak duże obciążenie. Aby cokolwiek tam zmienić, musi minąć pięć lat od ukończenia prac remontowych, bowiem jest to projekt finansowany z pieniędzy Unii Europejskiej. Co do budowy parkingu wielopoziomowego w śródmieściu, to istnieje szansa na realizację tego projektu. Od lat stawiamy właśnie na tego typu inwestycje. Jeśli dostalibyśmy pieniądze z unii, to taki parking z pewnością powstałby w krótkim czasie. Zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorcy, który poniósł straty w wyniku realizowanych inwestycji publicznych w pobliżu jego firmy, funkcjonuje od lat i przynosi pozytywne rezultaty. Pamiętajmy jednak, że taka pomoc musi być zgodna z prawem unijnym - informuje wiceprezydent Igor Marszałkiewicz.