Wydział Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej przygotował specjalne pakiety wsparcia dla przedsiębiorców, zarówno dla tych, którzy już zainwestowali w Radomiu, jak i dla tych, którzy się nad tym zastanawiają. Jak zapewnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik, te pakiety mają ułatwić i pomóc w rozwoju działalności na terenie naszego miasta, a także stworzyć nowe miejsca pracy.
Miasto dla przedsiębiorców przygotowało cztery pakiety wsparcia: Pionier, Progres, Mikro i Idea. Każdy z nich jest dedykowany innej grupie firm i dostosowany do ich potrzeb. - Radomska Strefa Gospodarcza to projekt o którym wielokrotnie mówiliśmy. To była moja diagnoza na sytuację gospodarczą w Radomiu – wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski. - Dużym problemem jest wysokie, ponad 20 proc. bezrobocie, dlatego przed nami stoi wielkie wyzwanie, jakim jest tworzenie nowych miejsc pracy. Stąd też proponujemy przedsiębiorcom konkretne formy wsparcia w postaci pakietów, ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej.
Jak przyznał Radosław Witkowski, praca nad pakietami trwała wiele miesięcy i była konsultowana ze środowiskami biznesowymi. - To są przemyślane pakiety, które mają jeden cel – tworzenie nowych miejsc pracy - wyjaśnia.
Pakiety wsparcia adresowane są do czterech grup przedsiębiorców. Mogą z nich korzystać firmy, które dopiero zamierzają inwestować w naszym mieście (pakiet Pionier), firmy już działające na terenie Radomia, które chcą dalej się rozwijać (pakiet Progres), osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej (pakiet Mikro) i firmy wdrażające innowacyjne rozwiązania (pakiet Idea).
W ramach pakietów miasto oferuje mi.in organizację giełd pracy, dzierżawę gruntu za 1%, zwolnienie z podatków lokalnych, dostęp do źródeł finansowania inwestycji, pomoc specjalnej strefy ekonomicznej, stypendia stażowe czy szkolenie kadr. - W Radomiu przeprowadziliśmy inwentarz terenów inwestycyjnych biur i hal. Możemy powiedzieć, że na dzień dzisiejszy Radom posiada kilkadziesiąt hektarów terenów inwestycyjnych i ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych biur gotowych do wydzierżawienia. Posiadamy także hale na wynajem - mówi Jerzy Zawodnik. - Ponadto oferujemy najdłuższe w Polsce zwolnienie od podatków lokalnych, maksymalnie do 15 lat czy pomoc ze strony opiekuna danego projektu. Chcemy, aby przedsiębiorcy czuli się bardzo dobrze w naszym mieście, dlatego tworzymy dla nich odpowiednie warunki rozwoju.
Podczas poniedziałkowej konferencji obecni byli przedsiębiorcy, którzy skorzystali już z wybranych form wsparcia i przyznali, że proponowane pakiety rzeczywiście pomagają w prowadzeniu działalności gospodarczej. – Otrzymaliśmy pomoc, zostaliśmy zwolnieni z podatków lokalnych, ale również korzystamy z merytorycznej pomocy jaką oferuje nam Biuro Obsługi Inwestora. Dzięki wsparciu miasta uruchomiliśmy m.in. nową halę produkcyjną. Bez tej pomocy, prawdopodobnie tak dużego kroku nie udałoby się wykonać – mówi Grzegorz Starzomski z firmy Supron 3.
Do skorzystania z pomocy z Biura Obsługi Inwestora zachęcał innych przedsiębiorców także Piotr Kotkowski z firmy Gabec. - Pracują tutaj ludzie kompetentni, którzy naprawdę mogą pomóc przeprowadzić inwestorów przez ten gąszcz przepisów. Jesteśmy żywym dowodem na to, że warto skorzystać z tej formy wsparcia, które miasto proponuje – przekonywał Kotkowski.
Z myślą o inwestorach, którzy będą zainteresowani skorzystaniem z poszczególnych pakietów wsparcia, została uruchomiona specjalna infolinia obsługiwana w języku polskim i angielskim 0-800-INVEST(0-800-468-378). – Radomscy przedsiębiorcy są najważniejsi. Cel jaki sobie wyznaczyłem na początku kadencji to zmniejszenie bezrobocia do poziomu 12,5 procent i jestem przekonany, że ten cel osiągniemy - zapewnia prezydent Witkowski.
Jak przyznał prezydent, dużym zainteresowaniem cieszy się także niedawno uruchomiony program stażowy. - Otrzymałem wiele telefonów od moich kolegów samorządowców i przedsiębiorców, którzy przyznają, że to wspaniały program i dobrze, że go uruchomiliśmy. Naszą ideą jest to, aby naszym absolwentom skracać drogę w poszukiwaniu pracy w radomskich firmach – wyjaśnia prezydent.
Miasto na ten cel w budżecie zarezerwowało 700 tys zł. - Liczmy na to, że ten program stażowy odbije się tak szerokim echem. Jeżeli będzie duże zainteresowanie, to w kolejnych latach na program stażowy jesteśmy gotowi przekazywać jeszcze więcej pieniędzy – przyznaje Radosław Witkowski.