Zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego poinformował na Facebooku, że w sobotę, 30 stycznia odbył „długą rozmowę z marszałkiem Adamem Struzikiem”. „Poprosił mnie o przekazanie radomianom dobrej nowiny. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, dzięki staraniom Pana Dyrektora Leszka Ruszczyka oraz mojej skromnej osoby, przejmie niebawem pałac miejski hrabiego Oppermana przy ulicy Leopolda Okulickiego 9. O tym, co będzie można zobaczyć w zrewitalizowanym obiekcie poinformujemy już wkrótce na konferencji prasowej” – napisał Adam Duszyk.
https://www.cozadzien.pl/radom/dworek-hrabiego-oppermana-dla-muzeum/70426
To pewne nieporozumienie
W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku zarząd Mazowsza zdecydował, że będącą jego własnością nieruchomość przy ul. Okulickiego 9 znów spróbuje wynająć. Na działce o powierzchni 589 m stoi murowany budynek o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej. Powierzchnia zabudowy wynosi 354 m. Stawkę opłaty z tytułu najmu zarząd Mazowsza ustalił na 2 tys. 672 zł netto miesięcznie. Na zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego konferencji zapytaliśmy, co placówka planuje w pałacyku Oppermana. - Wdało się tu pewne nieporozumienie - zaznaczył wicemarszałek Mazowsza. - Oczywiście, taki wniosek (o przejęcie nieruchomości przez muzeum – przyp. autor) będzie procedowany, ale na razie zarząd Mazowsza jest przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim trwa procedura wynajmu i musimy ją zakończyć. Nie chcielibyśmy mówić o szczegółach tego projektu do momentu, kiedy zarząd woj. mazowieckiego nie wyrazi zdania w tej kwestii.Zdaniem wicemarszałka Rajkowskiego ewentualna decyzja w sprawie przekazania pałacyku Oppermana Muzeum im. Jacka Malczewskiego powinna zapaść jeszcze w tym roku.
Baron i senator
Baron Leoncjusz Opperman urodził się 17 lutego 1810 r. w Sankt Petersburgu; wywodził się z arystokratycznej rodziny niemieckiej. W 1828 r. ukończył w swoim rodzinnym mieście kurs w Szkole Artyleryjskiej, a trzy lata później kursy oficerskie. W randze podporucznika został przydzielony do baterii konno-artyleryjskiej, a niedługo potem do pułku kawalerii. 21 kwietnia 1847 r. został mianowany pułkownikiem. W 1849 brał udział w tłumieniu powstania na Węgrzech; wyróżnił się wyjątkowym męstwem, za co otrzymał złoty pałasz z napisem „Za odwagę”. Natomiast w 1854 r. Opperman uczestniczył w obronie Sewastopola, gdzie został ciężko ranny w głowę. 29 maja 1856 r. Leoncjusz Opperman został wyznaczony gubernatorem radomskim; był nim przez sześć lat. W 1861, niezależnie od stanowiska gubernatora, sprawował także funkcję wojskowego komendanta guberni. W sierpniu 1862 r. opuścił Radom; został przydzielony do służby u boku głównodowodzącego rosyjskich wojsk Warszawskiego Okręgu Wojskowego. 4 kwietnia 1865 r. awansował do stopnia generała-porucznika i został mianowany senatorem Warszawskich Departamentów Senatu Rządzącego (organ sądownictwa ostatniej instancji, przeszczepiony do Królestwa Polskiego z Imperium Rosyjskiego). Był nim do śmierci. Zmarł 29 marca 1870 r. w Warszawie.
Opperman czy Zabiełłowie?
Według jednych przekazów, specjalnie dla barona Oppermana, kiedy został radomskim gubernatorem, wybudowano śliczny pałacyk przy obecnej ul. Okulickiego 9. Jerzy Sekulski w „Encyklopedii Radomia” twierdzi, że willę - w drugiej połowie XIX w. - wybudował dla swojej rodziny urodzony na Litwie Józef Ignacy Zabiełło, kapitan wojsk carsko-rosyjskich. Zabiełło w 1849 r. kupił od Jana Schmidta stojący kilka metrów dalej browar - unowocześnił go i rozbudował. Tę wersję podtrzymuje rodzina Zabiełłów, z której przedstawicielką autorka rozmawiała kilka lat temu - według niej Rosjanie zarekwirowali dworek rodzinie Zabiełłów na mieszkanie dla nowo mianowanego gubernatora. Od 1937 r. w pałacyku mieściła się Szkoła Podstawowa im. Stanisława Jachowicza, a w czasie okupacji niemieckiej Powiatowa Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa. Po wojnie przez kilkadziesiąt lat mieściła się tu Przychodnia Zdrowia Psychicznego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej. 1 lipca 1988 r. nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków. Ponad 10 lat temu samorząd Mazowsza zdecydował o przeniesieniu poradni psychiatrycznej do wyremontowanego budynku po drugiej stronie ronda ks. Kotlarza, gdzie pacjenci mieliby lepsze warunki i więcej miejsca. Przez 10 lat nieruchomość przy ul. Okulickiego 9 zarząd woj. mazowieckiego próbował kilkakrotnie sprzedać i wynająć. Był też pomysł zamiany z miastem na inną nieruchomość.