[gallery id=1709]
Parafia na Glinicach to jedna z najstarszych w mieście; jeszcze przed wojną liczyła ok. 30 tys. wiernych. W późniejszych latach została podzielona na sześć innych; obecnie skupia ok. 7,5 tys. osób.
Projekt kościoła - autorstwa znanego architekta Stefana Szyllera - gotowy był w czerwcu 1930. Rok później rozpoczęła się budowa, przerwana przez okupację. Ostatecznie świątynia gotowa była pod koniec lat 50. XX wieku. Przez ponad 50 lat wpisany do rejestru zabytków obiekt nie był remontowany.
- Konieczne były prace konserwatorskiej, dach i front budynku bowiem zagrażał już bezpieczeństwu ludzi. Cztery lata temu z różnych źródeł udało nam się pozyskać pieniądze na remont, który trwa do dziś. Szacunkowy koszt prac to ok. 7,5 mln zł – mówi proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego ks. Roman Adamczyk. – Niestety, potrzeby są bardzo duże, dlatego chcemy zaproponować wiernym ciekawą formę wsparcia kościoła.
Pamiątkowe tabliczki dla darczyńców
- Wiernych, którzy czują się związani z naszą parafią - a warto zaznaczyć, że w minionych latach była ona dużo większa - zachęcamy do wsparcia remontu kościoła. Osoby, które ofiarują datek, będą miały swoją tabliczkę, umieszczoną przy wejściu do kościoła. Na niej wypisane zostanie imię i nazwisko darczyńcy lub wybrana przez niego sentencja. W ten sposób będzie można symbolicznie zapisać się w historii tej świątyni i być jej częścią na długie lata – tłumaczy ks. Roman Adamczyk.
Szczegółowe informacje, jak wspomóc remont kościoła, można znaleźć na stronie parafii: www.nsj.radom.pl albo w bezpośredniej rozmowie z ks. Romanem Adamczykiem.
Kościół na Glinicach – turystyczną atrakcją
Na początku roku zainaugurowano turystyczny projekt, w ramach którego z funduszy unijnych powstanie „Szlak twórczości architektonicznej Stefana Szyllera”. Jego inicjatorem jest właśnie ks. Roman Adamczyk. W ramach projektu 11 świątyń zlokalizowanych m.in. w Pionkach, Białobrzegach, Cerekwi i Przytyku, a także budynki zakładów tytoniowych, zostaną opatrzone tablicami informacyjnymi. Powstanie również wydawnictwo opisujące życie i pracę Stefana Szyllera, foldery i strona internetowa. Wkrótce w kościele zostanie też otwarta wystawa poświęcona twórczości Stefana Szyllera w regionie radomskim.