Zespołem, który przeprowadził dwie pierwsze operacje kierował ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Radomskim Centrum Onkologii prof. dr hab.n.med. Zoran Stojcev. - Wszystko poszło zgodnie z planem. To nie był bardzo skomplikowany zabieg. W tym przypadku pacjentka przeszła mastektomię kilka lat wcześniej, a dziś przeprowadziliśmy rekonstrukcję – powiedział tuż po wyjściu z bloku operacyjnego prof. Stojcev. - Ten drugi przypadek jest inny. Tu będzie jednoczesna mastektomia i rekonstrukcja piersi. Rak piersi to nie jest choroba skóry, tylko choroba gruczołu piersiowego, czyli usuwamy gruczoł piersiowy i zostawiamy skórę. W kieszeń pod gruczołem piersiowym wkładamy protezę tak, aby się nie przesuwała. Od paru lat możemy też zachować brodawkę, kiedy ja zaczynałem w 2000 roku, usuwana była także brodawka.
Krótka operacja, szybki powrót do domu
Zabieg rekonstrukcji trwa ok. godziny, a pacjentka po dwóch dniach hospitalizacji może iść do domu. Pamiętajmy, że taka operacja to nie fanaberia kobiet, ale forma terapii, która stanowi istotny element na drodze wyleczenia. - Jest to bardzo ważny element dla kobiet. To jest element, który jest szalenie istotny od samego początku, dlatego, że rozmawiając z paniami o mastektomiach, kładziemy nacisk na walkę z chorobą tu i teraz. A kiedy zaczynamy rozmawiać o leczeniu rekonstrukcyjnym, to rozmawiamy też o przyszłości, o tym, co będzie po chorobie, gdy zostanie zwalczona. Rekonstrukcja zupełnie zmienia podejście do choroby, procesu leczenia. W moim przekonaniu ten proces jest łatwiejszy i szybszy – przekonuje dr Michał Lewandowicz, chirurg kliniczny w RCO.
Nowatorskie leki
To nie jedyne novum w RCO. Od piątku w terapii pacjentów onkologicznych będzie stosowany innowacyjny lek. - Takim lekiem jest Rybocyklib, który od jutra zacznie przyjmować jedna z naszych chorych. To lek, który w skojarzeniu z od dawna znanymi lekami hormonalnymi, znacznie wydłuża szanse zycia chorych do kolejnej progresji bez wpływu na pogorszenie jakości ich życia – wyjaśnia prof. dr hab. n.med. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny w RCO.
Do tej pory pacjentki na rekonstrukcję piersi jeździły do innych miast (Warszawy czy Kielc) lub były skazane na protezy. Teraz dzięki kontraktowi RCO z Narodowym Funduszem Zdrowia na chirurgię onkologiczną, który obowiązuje od 1 lipca, jest to możliwe również w Radomiu. - Cieszę się, że potrzeby naszych pacjentów zostały dostrzeżone. Chorzy ze schorzeniami nowotworowymi mogą być w Radomskim Centrum Onkologii leczeni w sposób kompleksowy, skoordynowany wszystkimi trzeba metodami, czyli radioterapia, chemioterapia i chirurgia onkologiczna – mówi Dorota Ząbek, dyrektor zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii
W ciągu roku na 250-300 przypadków raka piersi w RCO, rekonstrukcję po mastektomii będzie przechodzić 50-60 pacjentek.