„Renowacje i zabytki”
to branżowy kwartalnik o zasięgu ogólnopolskim, wydawany w
Krakowie. Pierwszy tegoroczny numer w całości został poświęcony
Radomiowi.
– W cyklu „Miasta polskie” opisywane były już Poznań, Lublin, Opole, Łódź, Warszawa, Zamość, Gdańsk, więc kiedy wydawca kwartalnika zaproponował nam takie właśnie przedstawienie Radomia, nie zastanawialiśmy się długo – mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja. – Generalnie zamysł jest taki, by na łamach pisma miasta albo jednostki odpowiedzialne za odnowę zabytków w tych miastach dzieliły się z czytelnikami pomysłami i własnymi doświadczeniami przy rewitalizacji zabytkowych obiektów czy historycznej przestrzeni miejskiej. Jednak wydawca nie narzuca tu sztywnych reguł, pozwala autorom tak dobrać materiały, by jak najpełniej – ich zdaniem – przedstawiały dane miasto. Dlatego nie ograniczyliśmy się do zaprezentowania wyłącznie realizacji spółki na terenie Miasta Kazimierzowskiego czy prezentacji wyników prowadzonych przez Rewitalizację badań archeologicznych. Postanowiliśmy zaprosić do współpracy przy konstruowaniu tego swoistego opisania Radomia także biuro konserwatora zabytków, Miejską Pracownię Urbanistyczną czy Zespół do Badania Dziejów Radomia.
Przez dziesięć wieków istnienia miasta przeprowadza czytelnika Dariusz Kupisz, który ponadto – wspólnie z Maciejem Trzecieckim – pisze o fenomenie Piotrówki. Marek Figiel przybliża historię najstarszych radomskich świątyń i ich renowacji, Tomasz Gola pokazuje nieliczne ocalałe świadectwa niegdysiejszej wielokulturowości Radomia, a Monika Lipko proponuje wycieczkę po mieście modernistycznym. Przemysłowe dziedzictwo Radomia przypomina Stanisław Bochyński. Jest też plan Radomia z zaznaczonymi najciekawszymi obiektami i krótkim ich opisem. Autorzy pokazują również – na fotografiach sprzed lat i współczesnych – jak zmieniało się miasto w ostatnich kilkunastu latach. Czytelnik ma też okazję poznać historyczne sąsiedztwo Radomia – odrestaurowany pałacyk Gombrowiczów we Wsoli, gdzie mieści się muzeum Witolda i posiadłość Brandtów w Orońsku, czyli Centrum Rzeźby Polskiej.
W sumie to ponad sto stron lektury. Wielką zaletą publikacji są zdjęcia. A ponieważ większą część z nich robił Edward Hardt, możemy zobaczyć własne miasto oczami krakowianina. I czasami jest to spojrzenie naprawdę zaskakujące.
- Myślę, że wydawnictwo jest świetną promocją Radomia w Polsce – uważa Mariusz Mróz.
Kwartalnik „Renowacje i zabytki” trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej i do radomskich szkół. Można go także kupić, np. w Empiku.