W Ramach Rządowego Funduszu Polski Ład do samorządów ma trafić 20 mld zł. Program zakłada dofinansowanie inwestycji jeszcze nie rozpoczętych i bez ogłoszonych przetargów; wyklucza udział miejskich spółek (choć ta kwestia nie została szczegółowo wyjaśniona), a beneficjentami mogą być samorządy. Program realizowany jest przez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. I tak, pierwszy obszar dopuszcza m.in. budowę infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, modernizację źródeł ciepła sieciowego niskoemisyjnego czy inwestycje w odnawialne źródła energii. Drugi obszar dotyczy m.in. infrastruktury elektroenegetycznej, informatyzacji czy infrastruktury sportowej. W trzecim obszarze mieszczą się inwestycje z zakresu infrastruktury kolejowej, transportu kolejowego i wodnego, kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury społecznej. Ostatni, czwarty obszar priorytetowy to m.in. tabory zbiorowego transportu, inkubatory przedsiębiorstwa i działania przeciw covid.
Inwestycje w drogi
Jak poinformował radnych w piątek, 23 lipca na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej wiceprezydent Mateusz Tyczyński, Radom planuje zgłosić na początek trzy wnioski; wszystkie dotyczą pierwszego obszaru priorytetowego. - Jesteśmy otwarci na uwagi. W pierwszym naborze chcemy złożyć trzy wnioski, ale są już zapowiadane kolejne nabory i mamy plany co do następnych projektów – powiedział radnym Tyczyński. - Wnioski, które chcemy złożyć na początku przyszłego tygodnia to przebudowa ul. Warszawskiej od Ronda Narodowych Sił Zbrojnych do granic miasta łącznie z siecią kanalizacyjną, wodociągową, deszczową. To także chodniki, droga dla rowerów, przebudowa skrzyżowań i oświetlenie. To inwestycja do 80 mln zł – wyjaśniał rajcom wiceprezydent.
Kolejne dwa wnioski to przebudowa ul. Wolanowskiej na odcinku krajowym i miejskim (do 30 mln zł) i drogi dla rowerów o długości 7,5-8 km (do 5 mln zł).
Rynek, Amfiteatr, parking?
Wśród propozycji w przypadku kolejnych naborów do Polskiego Ładu Tyczyński zaproponował radnym m.in. remont ul. Kieleckiej; odwodnienie peryferyjnych części miasta zalewanych podczas burz (miasto chciałoby zebrać jak najwięcej miejsc, by stworzyć kompleksowy projekt); wielopoziomowy parking przy ul. Bernardyńskiej, który mógłby obsługiwać szpital i Miasto Kazimierzowskie; gotową koncepcję MOK „Amfiteatr”, której - jak przyznał podczas rady Tyczyński – miasto z własnego budżetu nie udźwignie; remont Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego; wymianę miejskiego oświetlenia, które jest już przestarzałe. A ponadto przebudowę płyty rynku, „by było to dobre miejsce do spędzania czasu”, przy założeniu, że znajdzie się tu więcej zieleni. - Chcemy zlecić przeprowadzenie badań archeologicznych, podczas konsultacji zapytamy mieszkańców o opinie. Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotuje plan zagospodarowania dla tego terenu, który będzie zakładał min. 30 proc. powierzchni biologicznie czynnej, z zielenią. Pokażemy radomianom koncepcje rozwiązań w innych miastach – wyjaśniał radnym wiceprezydent. - Chcemy działać przeciw betonozie.
Być może, dzięki kolejnym naborom do Polskiego Ładu, udałoby się np. przebudować PSP nr 14, która jest placówką integracyjną, wyremontować park Ruzika czy przeprowadzić termomodernizację w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Radomiu.