Na terenie naszego miasta, w piwnicach, na podwórkach czy działkach, codziennie spotykamy koty. W większości zwierzęta te urodziły się na wolności i nigdy nie były udomowione. Ustawa o ochronie zwierząt definiuje je jako wolno żyjące.
Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego też nie można ich wyłapywać, ani gdziekolwiek wywozić, umieszczać w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.
Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) są elementem ekosystemu miejskiego, a ich los zależy od wrażliwości i dobrej woli człowieka. - Wzorem lat ubiegłych zwracamy się z apelem do mieszkańców Radomia o pomoc kotom wolno żyjącym w zapewnieniu opieki i ochrony, zwłaszcza w trudnym zimowym czasie - mówi Grażyna Krugły dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. - Możemy im pomóc poprzez udostępnienie schronienia, przede wszystkim w piwnicach budynków mieszkalnych w nieużywanym pomieszczeniu piwnicznym, z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia - dodaje.
Osoby dokarmiające koty, powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad czystości i porządku w miejscach dokarmiania, które winno być zaciszne, usytuowane z dala od ludzi i ruchu ulicznego. Powinno być zawsze czyste i schludne. Resztki jedzenia powinny być na bieżąco usuwane, a miseczki czyste; nie zostawiajmy resztek rozkładającego się jedzenia. Sprzątajmy również piwnice, w których bytują koty, aby lokatorzy mieli jak najmniej powodów do niezadowolenia.
W celu kontroli populacji kotów wolno żyjących zalecana jest ich sterylizację i kastrację. Rokrocznie w Radomiu organizowana jest akcja sterylizacji i kastracji dziko żyjących kotów. Gmina Miasta Radomia na ten cel przeznacza środki finansowe. Na rok 2019 planuje się przeznaczyć kwotę w wysokości 40 tys zł.
Przypomnijmy, Obowiązek pomocy wolno żyjącym kotom wynika z przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Ponadto działania takie są zgodne z uchwalanym corocznie przez Radę Miejską w Radomiu programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta. Wszelkie działania podejmowane w stosunku do kotów wolno żyjących powinny odbywać się przy zachowaniu wymogu humanitarnego traktowania (art. 5 ustawy o ochronie zwierząt). Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu (art. 21 ustawy o ochronie zwierząt).
Natomiast kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem mówi o tym art. 35 ustawy o ochronie zwierząt.