Miejska Pracownika Urbanistyczna w Radomiu ma już gotową wstępną koncepcję zagospodarowania terenów położonych w pobliżu lotniska na Sadkowie. "Zasadniczym celem podjęcia uchwały o przystąpieniu do niniejszego planu jest stworzenie warunków planistycznych niezbędnych dla wytworzenia radomskiej, przylotniskowej strefy aktywności gospodarczej, w szczególności warunków służących m.in. wykorzystaniu potencjału rozbudowy lotniska cywilnego w zakresie przyciągania
przedsiębiorstw, chcących ulokować się w pobliżu lotniska Radom – Sadków; ochronie strefy przylotniskowej przed dalszą, spontaniczną zabudową mieszkaniową o charakterze jednorodzinnym; zapewnieniu właściwego skomunikowania lotniska Radom – Sadków i przylotniskowej strefy aktywności gospodarczej różnymi rodzajami transportu".
- Trwająca rozbudowa lotniska to dla naszego miasta duża szansa na rozwój, w tym m.in. na zwiększone zainteresowanie ze strony inwestorów. Chcemy zatem stworzyć odpowiednie warunki do powstania i rozwoju przylotniskowej strefy aktywności gospodarczej. Odpowiednie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają spowodować, że z czasem powstaną spójne strefy usługowe oraz przemysłowo-magazynowe - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Miejscowy plan będzie obejmował tereny położone wzdłuż ulicy Lubelskiej, alei Wojska Polskiego, a także położone w rejonie ulic Odrodzenia, Komunalnej, Kaszubskiej, Litewskiej, Wrocławskiej i Porannej. - Punktem wyjścia przy tworzeniu planu będzie wstępna koncepcja opracowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Zakłada ona stworzenie zwartej strefy gospodarczej, która będzie obejmować tereny położone pomiędzy śródmieściem a lotniskiem. Zależy nam na tym, aby w tej części miasta zostały dokładnie określone funkcje poszczególnych terenów i aby nie mieszała się np. drobna zabudowa mieszkaniowa ze strefą przemysłową czy usługową - tłumaczy wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
https://www.cozadzien.pl/radom/lotnisko-budowa-postepuje-ppl-oglasza-kolejny-przetarg/68119
Planistom zależy na tym, żeby inwestycje budowlane związane z lotniskiem lokowały się w miejscach właściwych nie tylko z punktu widzenia komercyjnego, ale również urbanistycznego, "a ul. Lubelska stała się reprezentacyjnym korytarzem prowadzącym z centrum miasta do lotniska". Według przygotowanej koncepcji ulica Lubelska, wraz ze zlokalizowanymi wzdłuż niej strefami usługowymi i przemysłowo-magazynowymi powinna stać się wizytówką Radomia dla osób przyjeżdżających koleją na lotnisko w Radomiu.
Jednym z głównych elementów jest zmiana zagospodarowania sąsiedztwa przystanku kolejowego planowanego pod wiaduktem ul. Lubelskiej. Jest to okazja do rozbudowy śródmieścia, które obecnie kończy się raptownie po zachodniej stronie linii kolejowej. Drugim kluczowym elementem koncepcji jest konsolidacja obecnych oraz uwolnienie nowych terenów przemysłowo-magazynowych w sąsiedztwie al. Wojska Polskiego.
Sesja Rady Miejskiej odbędzie się 30 listopada.
https://www.cozadzien.pl/radom/nowy-dyrektor-portu-lotniczego-radom/68931