Obecnie zobowiązania finansowe Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wynoszą ok. 80 mln zł. Ta kwota zawiera m.in. zaciągnięte kredyty i pożyczki. W związku z tym, że szpital wykazał stratę na koniec roku, miał trzy miesiące na przygotowanie planu naprawczego i przedstawienie go najpierw radzie społecznej szpitala, a później radnym. Cały dokument liczy ponad 40 stron i przedstawia aktualną sytuację finansowo-gospodarczą placówki. Najważniejszy jest jednak punkt dziewiąty, w którym lecznica przedstawia pomysły na poprawę sytuacji w szpitalu.
https://dami24.pl/wiadomosci/program-naprawczy-dla-radomskiego-szpitala/27941
Pierwszy punkt to pozyskanie dodatkowych środków zewnętrznych na bieżącą działalność. Jeśli RSS nie zaciągnie kredytu to jego bieżąca działalność będzie zagrożona. Stąd też pomysł na kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 55 mln zł. - Będzie to pożyczka na korzystnych warunkach, a jej uzyskanie będzie możliwe dzięki programowi naprawczemu - tłumaczy Jerzy Zawodnik, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych Radomskiego Szpital Specjalistycznego.
https://www.cozadzien.pl/radom/zawodnik-mamy-plan-rozwojowy-i-naprawczy-dla-szpitala/96048
Kolejna kwestia to ograniczenie liczy łóżek na niektórych oddziałach. Dokładnie chodzi o oddział urologii (z 27 na 22), chirurgii naczyń (z 22 na 18), chirurgii szczękowo-twarzowej (z 13 na 11), dermatologii (z 25 na 16), okulistyki (z 21 na 12), ginekologiczno-położniczym (z 67 na 44) i neonatologii (z 28 na 14). - Zmniejszenie liczby łóżek już się odbyło. Mogę zapewnić, że nie wiąże się to ze zwolnieniami pracowników. Szpital przygotowuje się obecnie do certyfikacji. Jest tam np. taki punkt, że dostęp do lóżka pacjenta musi być możliwy z trzech stron. Jak mamy dużą salę z czwórką pacjentów to nie przejdziemy akredytacji, stąd też może być jeszcze konieczność likwidacji pojedynczych miejsc - wyjaśnia Zawodnik.
Kolejny pomysł to wprowadzenie nowoczesnych technik zarządczych. - Trzeba wprowadzić szpital w XXI w. Musimy kontrolować finansowe, oglądać każdą złotówkę dwa razy. Musimy wyznaczyć sobie cele i je realizować. Mówimy tu nie tylko o całej lecznicy, ale też i poszczególnych oddziałach. Jest inflacja, wzrost cen za media, rosną ceny leków i bandaży - tłumaczy Zawodnik, zapewniając, że nie dojdzie do żadnej zmiany personelu - ani medycznego, ani też administracyjnego.
https://www.cozadzien.pl/radom/utrudnienia-przy-szpitalu/96042
Poprawa sytuacji finansowej będzie także możliwa dzięki zwiększeniu dochodów. A to będzie możliwe np. po wybudowaniu nowego, czterokondygnacyjnego budynku przy radomskim szpitalu. Miałby się tam mieścić przede wszystkim nowy pawilon zakładu opieki długoterminowej. - Po analizach stwierdziliśmy, że lepiej takie hospicjum umieścić na ul. Tochtermana, a nie na ul. Giserskiej. Na zakład opieki długoterminowej przeznaczymy dwa piętra, będzie to 30 miejsc, choć jest szansa, że tę liczbę zwiększymy. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r., czyli po oddaniu nowego SOR-u.
Dodatkowo do nowego budynku miałby zostać przeniesiony oddział wewnętrzny, dodatkowo stworzony zostałby oddział geriatryczny, a na miejscu obecnie funkcjonującego oddziału wewnętrznego, miałby działać oddział neurologii z pododdziałem udarowym. - Dziś te świadczenia są nielimitowane, niestety udary dotykają coraz większą grupę społeczeństwa, więc usługi w tym zakresie przyniosłyby większe przychody - mówi Zawodnik. W nowym pawilonie RSS miałyby też zostać utworzone dodatkowe miejsca dla stacji dializ.
W programie naprawczym zawarto również m.in. zwiększenie przychodu ze sprzedaży komercyjnej w zakresie usług medycznych (udzielanie świadczeń osobom nieuprawnionym, udzielanie świadczeń znajdujących się poza wykazem świadczeń gwarantowanych) i niemedycznych (sprzedaż materiałów, wynajem lokali i dzierżawy gruntu, świadczenie usług parkingowych czy sprzedaż pozostałych usług). Szpital chce również wprowadzić działania eliminujące zakażenia szpitalne, które narażają lecznicę na wypłatę dodatkowych odszkodowań, a także zmienić umowy pracownicze na kontrakty cywilno-prawne.
Ostatnim punktem tego programu jest współpraca ze szpitalami na terenie Radomia i regionu radomskiego. - W Radomiu mamy jeszcze szpital na Józefowie, a na terenie regionu sześć. Ta współpraca jest, ale powinniśmy cały czas rozmawiać o jej pogłębieniu. O co dokładnie chodzi? Np. o to, żeby usługi medyczne się nie dublowały, a te niszowe były realizowane w większym stopniu. To spowoduje, że pacjent nie będzie musiał czekać w kolejkach, a także będą wiedzieli, gdzie jechać, jeśli będą potrzebować konkretnej pomocy - wyjaśnia Zawodnik.
https://www.cozadzien.pl/radom/mamy-nowych-lekarzy/95895
Ostatecznie program naprawczy został przyjęty większością głosów przez radnych Rady Miejskiej.