- To jest historyczna chwila, bo czekaliśmy na ten dzień ponad 20 lat. Od kilku lat zdawaliśmy sobie sprawę, że Szpitalny Oddział Ratunkowy już wkrótce przestanie spełniać, a obecnie nie spełnia, tych wymagań, które są konieczne, aby stać się nowoczesnym miejscem pomocy dla pacjentów - mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Dzięki rozbudowie powierzchnia oddziału zwiększy się z 1500 do 2300 metrów kwadratowych.
Projekt przebudowy przewiduje m.in montaż wszelkich niezbędnych systemów dekontaminacji, dezynfekcji i jonizacji. SOR będzie przygotowany na przyjęcie 70 tysięcy pacjentów rocznie.
- Nowy, przebudowany SOR to większa powierzchnia, nowe ciągi komunikacyjne, wydzielone strefy dla pacjentów przywożonych przez zespoły ratownictwa medycznego i dla pacjentów zgłaszających się samodzielnie do SOR. Powstaną także izolatki dla pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej - mówiła Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia. - Będą także nowe gabinety, które pozwolą na prowadzenie nocnej i świątecznej opieki medycznej. Nowy SOR to poprawa komfortu i bezpieczeństwa pacjentów, ale to także poprawa warunków pracy personelu medycznego.
https://www.cozadzien.pl/radom/sor-z-dofinansowaniem-ministerstwa-zdrowia/94922
Dyrekcja szpitala zapewnia, że prace będą prowadzone w taki sposób, by SOR mógł cały czas funkcjonować.
- Tu szczególny wysiłek będzie zarówno po stronie personelu technicznego jak i i pracowników SOR-u. On będzie normalnie czynny, będziemy w ruchu ciągłym. Nie będzie żadnych odsyłań pacjentów do innych szpitali ze względu na prowadzoną rozbudowę. Przekażemy teren placu budowy, zgodnie z umową, w ciągu siedmiu dni i panowie w ciągu dwóch tygodni będą działać na terenie szpitala
- Wdrożenie tego projektu wymagać będzie szczególnego zaangażowania zarówno personelu technicznego, pielęgniarskiego i pracowników SOR-u. Pomimo prowadzonej rozbudowy, SOR będzie nadal normalnie funkcjonować, utrzymując ciągłą gotowość do przyjmowania pacjentów. Nie będzie potrzeby kierowania pacjentów do innych szpitali z powodu rozbudowy - mówił Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Zgodnie z umową, teren placu budowy zostanie przekazany w ciągu siedmiu dni, a panowie w ciągu dwóch tygodni będą już działać na terenie szpitala.
Harmonogram zakłada, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2025 r.
- Mogę zapewnić, że na budownictwie znamy się bardzo dobrze i ze swojej strony zapewniam, że ta inwestycja zostanie zrealizowana w dobrej jakości i w zakładanym terminie - mówił Marcin Baran, wiceprezes zarządu firmy Baudziedzic. - Podczas przejęcia placu budowy dokładnie ustalimy przebieg dalszych prac, będziemy tutaj uzależnieni od innych służb i jednostek administracyjnych. Roboty będziemy chcieli rozpocząć niezwłocznie.
https://www.cozadzien.pl/radom/nowy-sor-za-prawie-43-mln-zl-rozstrzygnieto-przetarg/95261
Przypomnijmy, że na realizację tej inwestycji szpital pozyskał 35 mln zł z rezerwy budżetu państwa. Wkład własny miasta zapisany w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej wynosi ponad 8 mln 300 tys. zł.