- W tym roku z powodu pandemii musieliśmy zrezygnować z organizacji wielu wydarzeń, które w poprzednich latach cieszyły się bardzo dużym uznaniem. Nie zmiana to jednak faktu, że jak co roku, będziemy się starali przypomnieć przyczyny przebieg i skutki wydarzeń z 1976 roku. Nie zmienia się też hasło pod którym organizujemy obchody, czyli „Zaczęło się w Radomiu”. W opinii wielu historyków protest radomskich robotników były początkiem polskiej i europejskiej drogi do wolności - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Pierwsze wydarzanie w ramach obchodów Czerwca'76 odbędzie się już w niedzielę, 21 czerwca. Będzie to tradycyjnie organizowany przez Biegiem Radom Półmaraton Radomskiego Czerwca. Odbędzie się on nad zalewem na Borkach. Tym razem liczba uczestników została ograniczona do 150 osób. Uczestnicy będą startować grupami po 15 osób w odstępach 30 sekundowych. Pozostali mogą wziąć udział w biegu wirtualnie, czyli samodzielnie pokonać dystans półmaratonu, zmierzyć czas i wraz z potwierdzeniem tego faktu przesłać na adres mailowy organizatora. Szczegóły na stronie: www.polamaratonradom.pl.
Ponadto od niedzieli, 21 czerwca aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu będą prezentować fragmentu książki Teresy Opoki „Na ścieżkach zdrowia”. Mini serial teatralny będzie można oglądać przez cztery kolejne wieczory, od 21 do 24 czerwca o godz. 19.00 na FB Teatru Powszechnego oraz na profilu Zaczęło się w Radomiu.
Główne obchody 44. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego odbędą się 25 czerwca. Tego dnia o godz. 18.00 w katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta. - Oczywiście złożymy także kwiaty pod pomnikiem u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, ale nie wyznaczamy konkretnej godziny dla wszystkich. Chcemy, by każda delegacja mogła sama wybrać odpowiednią porę. W ten sposób unikniemy większego zgromadzenia – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
W sobotę, 27 czerwca jest planowany spacer z przewodnikiem po miejscach związanych z robotniczym protestem z 25 czerwca 1976 roku. Będzie to też okazja do spotkania z uczestnikami wydarzeń sprzed 44 lat. Limit uczestników wynosi 30 osób w jednej grupie. Spacer będzie się rozpoczynał o godz. 12.00 i 16.00 na terenie dawnych Zakładów Metalowych przy ul. 1905 roku.
W organizację obchodów włączyli się też właściciele kilku radomskich lokali gastronomicznych. W dniach od 26 do 30 czerwca w ich menu znajdą się m.in. smaki z lat siedemdziesiątych. Lista lokali, które włączyły się w akcję dostępna jest na FB Zaczęło się w Radomiu.
W ramach tegorocznych obchodów, 23 czerwca na placu Corazziego zostanie ustawiona wystawa „Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76”, którą będzie można oglądać do 17 lipca.